• News will be here
 • Na dworcu PKP odbyła się konferencja prasowa posła Krzysztofa Habury oraz wiceprezydenta Dawida Zakrzewskiego. Dotyczyła wakacyjnego rozkładu jazdy pociągów i połączeń kolejowych (a raczej ich braku) nad morze.

  9 czerwca obowiązywać zaczął nowy rozkład jazdy pociągów. Niestety, nie ma w nim bezpośrednich połączeń Pabianic z nadmorskimi miejscowościami, co dotąd było normą.

  Tematem naszego spotkania będzie nowy rozkład PKP, obowiązujący od 9 czerwca tego roku. Wskutek zmian mieszkańcy naszego miasta zostali pozbawieni bezpośrednich połączeń kolejowych do miejscowości nadmorskich, okołonadmorskich i sanatoryjnych, takich jak Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba, Hel czy Gdynia, Wraz z posłem Krzysztofem Haburą nie zgadzamy się na takie działania spółki kolejowej – rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową wiceprezydent Dawid Zakrzewski.

  Miasto nie jest odpowiedzialne za rozkład jazdy, ale pabianickie władze postanowiły szybko skonsultować się z posłem Krzysztofem Haburą, by wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Razem wystąpią do ministerstwa infrastruktury z wnioskiem o podjęcie działań w tej kwestii. Jak zapewnił wiceprezydent, celem nadrzędnym jest, aby od przyszłego roku istniała możliwość podróżowania do miejscowości nadmorskich z naszego dworca. Pabianice chciałyby przywrócić część połączeń jeszcze w tym roku.

  Zmiana rozkładu jazdy, o której wspomniał pan prezydent, to zła wiadomość nie tylko dla mieszkańców Pabianic i powiatu pabianickiego, ale także dla sąsiednich powiatów: łaskiego, zduńskowolskiego, sieradzkiego. Wiemy doskonale, że wiele osób korzystało z przejazdów kolejowych nad morze. Jest tak z różnych powodów. Przejazdy kolejowe są ekonomiczne, wygodne, nie wszyscy też posiadają samochody, którymi mogliby dojeżdżać. Myślę szczególnie o młodzieży i osobach starszych. Młodzi jeżdżą na wakacje, a starsi do sanatoriów, na turnusy rehabilitacyjne, a także po to, aby nad morzem wypocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wspólnie z panem prezydentem wystosujemy wobec tego dwa pisma do ministra infrastruktury i prezesa PKP InterCity – mówił poseł Krzysztof Habura.

  Poseł obiecał również, że w najbliższym czasie (dziś lub jutro) złoży interpelację poselską do ministra i poruszy temat na podkomisji stałej ds. transportu kolejowego, której jest członkiem. Wniosek ma dotyczyć zmiany rozkładu i przywrócenia dotychczasowych połączeń, z których mieszkańcy miasta, powiatu i powiatów sąsiednich korzystali od wielu lat.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz