• News will be here
 • W Ksawerowie powstanie nowy ośrodek zdrowia. We wtorek, 11 czerwca, uroczyście wkopano kamień węgielny pod jego budowę.

  W uroczystości udział wzięli m.in. nowy wójt gminy Ksawerów Piotr Chałupka, wicewójt Konrad Szumigaj, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Jędrzejczyk, Magdalena Werstak, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, były wójt Adam Topolski, dr Marek Kiljański, dyrektor SP ZOZ MEDiKSA, a także członek zarządu Grupy Ekoenergia Dariusz Nastarowicz. Pojawili się również Elżbieta i Michał Ogińscy. To dzięki ich pieniądzom kilkanaście lat temu w zaadaptowanym budynku przy ulicy Jana Pawła II powstał pierwszy i, jak na razie, jedyny ośrodek zdrowia w Ksawerowie.

  – Dzięki pierwszemu ośrodkowi zdrowia, w który zainwestowaliśmy własne pieniądze, staliśmy się gminą, a nie „przedmieściem” dla Łodzi. Przeznaczyliśmy pewną sumę pieniędzy na zbudowanie takiego ośrodka zdrowia, jakiego wtedy potrzebowała gmina. Na ówczesne czasy to wystarczyło. Wydaje mi się, że teraz oczekujemy lepszej budowy. Życzę teraz, aby ten ośrodek zdrowia w ciągu dwóch lat mógł powstać i być pożyteczny dla tej społeczności – mówił Michał Ogiński.

  Głos zabrał także wójt gminy Ksawerów Piotr Chałupka: – Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w uroczystości położenia kamienia węgielnego pod nowy budynek ośrodka zdrowia w naszej gminie. Moja radość z tej ważnej inwestycji jest tym większa, że dzisiaj uroczystość stanowi zwieńczenie ciężkiej pracy i determinacji wielu osób. Trzeba było ogromu rozmów i dużo dobrej woli, aby uzyskać konieczne zezwolenia i móc przystąpić do budowy ośrodka. Cieszę się również, że tak potrzebna inwestycja, jaką jest budowa ośrodka zdrowia w naszej gminie, właśnie staje się rzeczywistością.

  Były wójt Adam Topolski dodał: – Dzisiaj jesteśmy świadkami momentu historycznego, kiedy to symboliczny kamień węgielny będzie wkopany pod pierwszy tak naprawdę ośrodek zdrowia z prawdziwego zdarzenia w Ksawerowie. Są osoby, które pamiętają, jak ta historia ośrodka zdrowia w naszej gminie wyglądała. Przez długi czas ośrodek mieścił się w domu kultury. Gdyby nie inicjatywa i środki państwa Ogińskich, w zasadzie kto wie, czy do dzisiejszego dnia w domu kultury ośrodek by jeszcze nie funkcjonował. Jeszcze raz bardzo dziękuję za to zaangażowanie, za to, coście państwo uczyniliście dla naszej gminy. Dyskusje, debaty, rozmowy trwały ponad trzy lata. Dziś po długich rozmowach jest szansa na to, że za półtora roku będziemy mieli nowy ośrodek z rehabilitacją, podstawową opieką zdrowotną i medycyną pracy. I nie nie będziemy musieli, jako mieszkańcy Ksawerowa, jeździć na rehabilitację do Pabianic czy Łodzi…

  Uroczystego umieszczenia kamienia węgielnego pod budowę ośrodka oraz zakopania listu w symbolicznej „kapsule czasu” dokonali we wtorek: Michał Ogiński, członek zarządu Grupy Energia Dariusz Nastarowicz, wójtowie Piotr Chałupka i Adam Topolski, przewodniczący Arkadiusz Jędrzejczyk, dr Marek Kiljański, a także Magdalena Werstak. Natomiast proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (do której należała kiedyś ta działka) ks. Andrzej Ścieszko poświęcił miejsce powstania ośrodka zdrowia.

  Wykonawcą inwestycji przy ulicy Szkolnej jest Grupa Ekoenergia. Nowy ośrodek zdrowia zgodnie z planem ma powstać w ciągu 18 miesięcy, być może uda się to zrobić wcześniej – za 15 miesięcy. Przecięcie wstęgi wstępnie zaplanowano na początek września 2025 roku.

  Koszt budowy to blisko 15.000.000 zł. 8 milionów pochodzi z rządowego programu „Polski Ład”.

  Udostępnij