• Będzie fontanna, zieleń i ławeczki. Koniec przebudowy Starego Rynku coraz bliżej. Tymczasem 18 czerwca wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu.

    Poinformowano o tym na dzisiejszej (13 czerwca) konferencji prasowej, którą zorganizowano na placu budowy. Pabianiccy dziennikarze mieli okazję przyjrzeć się z bliska postępowi prac. To, na jakim etapie jest remont Starego Rynku, widać na wykonanych przez nas zdjęciach.

    Jak pamiętacie, dwa lata temu przystępowaliśmy do koncepcji remontu Starego Rynku. Przewidzieliśmy go w kilku etapach. Dziś możecie państwo zobaczyć, jak zmienia się rynek. Są tutaj miejsca, w których będziemy mogli odpoczywać, miejsca relaksu i animacji. Drzewa są już, jak widać, wsadzone. Brakuje jeszcze roślinności, dokończenia układania wszystkich alejek. Pozostały ostatnie kwestie związane z małą architekturą, fontanną. Mam nadzieję, że pod koniec sierpnia będziemy mogli się tutaj spotkać, aby obejrzeć w całej okazałości efekt końcowy prac – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

    Do tej pory zrealizowano badania archeologiczne, zamontowano większą część kanalizacji kablowej monitoringu, instalacji oświetlenia i zasilającej oraz kanalizacji deszczowej, a także wykonano około 90% nasadzeń drzew (bez niskiej zieleni) i około 1/4 nawierzchni na płycie Starego Rynku.

    W czwartkowym briefingu uczestniczyli także przedstawiciele wykonawców przebudowy Starego Rynku oraz przebudowy dróg – Paweł Kozłowski i Wojciech Gez. Panowie mówili o tym, jakie prace będą wykonywane w najbliższym czasie. A do realizacji pozostało jeszcze: całkowite zakończenie instalacji zasilającej i oświetleniowej, instalacji kanalizacji deszczowej (pozostałe prace trwają w miejscu ostatnich arów badań archeologicznych), dostawa i montaż toalety publicznej, słupów oświetleniowych oraz wyposażenia komory technologicznej fontanny, zakładanie trawników z siewu.

    Niebawem rozpocznie się także przebudowa drogi wschodniej i południowej przy Starym Rynku. Wykonawca planuje od wtorku, 18 czerwca, wprowadzić czasową organizację ruchu obejmującą ulice Sobieskiego (Piotra Skargi – Warszawska) oraz Stary Rynek (Piotra Skargi – Sobieskiego). Objazdy zostaną poprowadzone Piotra Skargi oraz Poprzeczną (w kierunku Grobelnej) oraz Bóźniczną (w kierunku Warszawskiej). Od środy, 19 czerwca, zostanie udostępniona do ruchu ulica Stary Rynek – od Grobelnej jako dojazdy do posesji. Trasę objazdów zobaczyć można na mapce poniżej. Następne zmiany w organizacji ruchu planowane są na początek sierpnia.

    Koszt inwestycji drogowej to 2,3 mln zł (w tym 2 mln zł rządowego dofinansowania). W zakres przebudowy wchodzi wymiana nawierzchni, budowa chodników, oświetlenia i kanalizacji deszczowej na drodze wschodniej.

    Projekt zagospodarowania i rewitalizacji Starego Rynku – poza przebudową płyty rynku oraz dwóch dróg przylegających – obejmuje docelowo także teren przy pomniku Legionisty oraz plac przed kościołem św. Mateusza. 

    Spełnia się kolejne marzenie. Nie tylko nasze, ale myślę, że wszystkich mieszkańców. Będziemy mieli prawdziwe „serce miasta”. Niebawem tu, na rynku spotkamy się przy kawie, na ciastku, będą odbywały się tutaj wszelkiego rodzaju wystawy, koncerty. Cieszymy się, że to miejsce tak się zmienia dla nas wszystkich. Wierzymy w to, że za chwilę ten rynek będzie tętnił życiem i w ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy mogli spotkać się tutaj na wydarzeniach, które dla państwa przygotowujemy – podsumowała wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

    foto: red.

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds