• News will be here
 • Dziś (18 czerwca) przed ratuszem odbyła się konferencja prasowa Klubu Radnych Koalicja dla Pabianic. W jej trakcie mówiono o budżecie obywatelskim i jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Przedstawiono także nową radną miejską.

  Uczyniła to radna Aleksandra Stasiak: – Jutro ślubowanie złoży Anna Zaborowska. Jest to „brakujące ogniwo” w Radzie Miejskiej. Kandydowała z Koalicji dla Pabianic z ramienia Lewicy. Jest osobą niezwykle pracowitą. Anna jest debiutantką w Radzie Miejskiej, więc niezwykle cieszy nas, że uzyskała poparcie mieszkańców. Znam ją od wielu lat, więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to osoba pomocna, zdeterminowana do działania. Wierzę, że jej praca wpłynie pozytywnie na rozwój naszego miasta.

  Anna Zaborowska do pabianickiej Rady Miejskiej wskakuje” za Dawida Zakrzewskiego, który wybrany został na wiceprezydenta.

  Chciałabym serdecznie podziękować za zaufanie, bo to dzięki państwa głosom mogę dołączyć do Rady Miejskiej. Jestem gotowa do wytężonej pracy na rzecz naszego miasta, współpracy z prezydentem i jego zastępcami. Zależy mi, aby być głosem naszych obywateli i dołożę wszelkich starań, aby państwa nie zawieść – deklarowała Anna Zaborowska.

  We wtorkowym spotkaniu udział wzięli także radni: Gracjan Majewski, Renata Witczak i Gabriel Grzejszczak. Mówili oni kolejno o budżecie obywatelskim, dofinansowaniach do wymiany pieców i jutrzejszej sesji absolutoryjnej.

  Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy będą mogli decydować, jak będziemy wydatkowali część pieniędzy z budżetu miasta. Dziś przystępujemy do realizacji naszej obietnicy wyborczej i zaczynamy pracę nad nowym projektem budżetu obywatelskiego. Jeżeli chcemy uczynić z Pabianic lepsze miejsce do życia, to nie osiągniemy tego bez bezpośredniej współpracy z mieszkańcami.  Wierzymy, że propozycje mieszkańców niejednokrotnie zaskoczą nas swoją trafnością – mówił radny Gracjan Majewski.

  Podkreślił, że projekt budżetu obywatelskiego ma być skonsultowany z partnerami społecznymi, przeanalizowany pod względem prawnym oraz oddany pod ocenę urzędników i prawników.

  Program „Czyste mieszkanie” wychodzi naprzeciw mieszkańcom ze względu na to, że ma on charakter uzupełniający do programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”. Osobom, które borykają się z problemami finansowymi lub nie wiedzą, jak wymienić piec, zalecam udanie się do punktu konsultacyjnego „Czystego powietrza”, który znajduje się na ulicy świętego Jana 4. Nasz miejski program jest priorytetowy. Został stworzony przez Wydział Inwestycji, głównie przez Referat Programów Priorytetowych przy współpracy  z pabianickim Alarmem Smogowym, ZEC-em oraz paniami obsługującymi punkt „Czyste powietrze” – powiedziała w trakcie konferencji Renata Witczak.

  Jak zaznaczała, obecne działania radnych oraz pracowników punktu mogą przyczynić się do stuprocentowego finansowania wymiany pieców w Pabianicach. Przypomniała również o terminach naborów wniosków. Pierwszy z nich (20-dniowy) rozpocznie się w lipcu, a drugi (14-dniowy) we wrześniu.

  Chcielibyśmy, aby absolutorium było zarówno podsumowaniem poprzedniego roku, jak i poprzedniej, zakończonej kadencji – oznajmił z kolei radny Gabriel Grzejszczak.

  Stwierdził także, że najlepszym podsumowaniem zakończonej kadencji prezydenta były kwietniowe wybory, w których mieszkańcy wybrali go ponownie, mimo konkurencji i trudnej kampanii. Radny zaapelował do kolegów o zgodne zagłosowanie jutro za absolutorium dla prezydenta Mackiewicza.    

  Udostępnij