• News will be here
 • Zwieńczeniem roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia były dwa koncerty dyplomowe uczniów. Odbyły się jak zawsze w Dworze Kapituły Krakowskiej.

  Pierwszego dnia (18 czerwca) usłyszeć można było tych, którzy kończyli PSM I stopnia. W uroczystości prowadzonej przez wicedyrektor szkoły Joannę Janczyk-Wajman uczestniczył m.in. starosta Arkadiusz Jaksa oraz rodzice dyplomantów.

  – Nic tak nie uskrzydla młodych muzyków, jak pozytywna energia, która właśnie tutaj w Dworze Kapituły Krakowskiej rozchodzi się zarówno od państwa, jak i od tych zacnych murów. Jest nam niezmiernie miło i nieustająco będziemy dziękować dyrekcji za to, że nas tutaj gości – mówiła na wstępie wicedyrektor.

  Jak podkreśliła, moment koncertu dyplomowego to dla młodzieży czas, w którym to, co lubią, staje się tym, co kochają i wpływa to na ich dorosłe życie. Podkreśliła również rolę więzi, jakie łączą uczniów szkoły z akompaniatorami i nauczycielami.

  Przed publicznością wystąpiło we wtorek 19 młodych wykonawców. Rozpoczęły go takty utworu „Capriccio” zagrane na wiolonczeli przez Marię Korczak. Po niej pojawiła się Natalia Adamska, której zawdzięczamy wykonanie „Walca a-moll” Fryderyka Chopina. Wybrzmiały również dźwięki trąbki, altówki i puzonu, za które byli odpowiedzialni kolejno: Mateusz Gajda (przy akompaniamencie fortepianu Mai Małek wykonał „English suite” cz. V Finale), Daria Nowak (przy akompaniamencie Małgorzaty Kunce „Koncert G-dur” cz. II George’a Philippa Telemanna) oraz Bartosz Małolepszy (przy akompaniamencie Małgorzaty Kunce wykonał „Tango” Siegmunda Andraschka).

  Usłyszeć można było też pianistkę Igę Ścieszko oraz klarnecistkę Lenę Jakóbek. Dziewczęta wykonały odpowiednio „O dalekiej krainie” Roberta Schumanna oraz „Salut d’amour” Edwarda Elgara. Młody trębacz Ignacy Olko zagrał „Sonatę nr 1” Jamesa Cooka, pianistka Nadia Szymańska zaprezentowała utwór „Pierwiosnek” Piotra Czajkowskiego. Na scenie pojawili się też klarnecistka Hanna Ossowska (z „Canzonettą” Alfredo D’Androsio) i skrzypek Ignacy Cydejko (wykonał „Menuet” Mozarta). Kolejne pianistki Amelia Małek i Zuzanna Stępińska zagrały utwory Chopina: „Mazurek g-moll” i „Polonez g-moll”. Nie mogło też zabraknąć dźwięków saksofonu w wykonaniu Sukhomlyna Bogdana (wykonał „Andante” Andre Chailleksa). Zagrała też skrzypaczka Ewa Antoniak, która uraczyła słuchaczy „Tańcem hiszpańskim” Ewy Iwan. Pianista Aleksander Kraska namówił słuchaczy do łapania marzeń, wykonując utwór „To catch a dream” Marthy Mier. Wystąpiła flecistka Martyna Hes z „Melodią nr 4” Wilhelma Poppa, a także znany z pabianickiego „Idolka” Dawid Worpus, który na skrzypcach zagrał utwór Edwarda Mollenhauera „The Boy Paganini”.

  Podczas koncertu do młodzieży oraz rodziców zwrócił się starosta Arkadiusz Jaksa: – Droga młodzieży, spełniacie marzenia. Gdybym sam miał w życiu wybrać jedno z nich, to wybrałbym właśnie muzykę. Patrząc na was, trochę zazdroszczę. Nie poskąpiono wam talentów. Gratuluję pracy, wytrwałości i jestem szczęśliwy waszym szczęściem. Gratuluję również rodzicom, macie wspaniałe dzieci i cieszę się, że włożyliście w ten sukces również swoją pracę. Dzięki temu oni mogli znaleźć się właśnie tutaj, gdzie są.

  Zwieńczeniem był występ grającego na waltorni Bartosza Kucharskiego, który zaprezentował motyw muzyczny Eltona Johna z filmu „Król Lew”.

  Kolejnego dnia (19 czerwca) w Zamku wystąpili absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Koncert prowadziła Ewa Wróbel, która skierowała miłe słowa do uczniów oraz podziękowała rodzinom, przyjaciołom i opiekunom młodych muzyków.

  Przedstawicielki samorządu PSM – Daria Święczkowska oraz Malwina Hankiewicz – przedstawiły postać nieobecnego na koncercie dyplomanta – oboisty Damiana Szymczyka (który w tym czasie brał udział w występach orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego), a także zapowiedziały kolejnych wykonawców. Na scenie pojawiło się sześcioro muzyków. Jako pierwsza zaprezentowała się Dominika Chęcińska, która wykonała na waltorni „Nocturno” Straussa. Akompaniowała jej Marta Kubicka-Skurpel. Następnie przyszedł czas na pianistę Witolda Bieleckiego i „Walc cis-moll” Chopina. Mai Fejdasz, która planuje studia medyczne, melomani zawdzięczają interpretację „Legendy” Wieniawskiego, zagraną oczywiście na skrzypcach. Akompaniowała jej Alicja Kozłowska-Baczyńska. Pojawiła się także flecistka Zuzanna Sobala, która zagrała przy akompaniamencie fortepianu Marty Kubickiej-Skurpel dwie części „Sonatiny D-dur” Wilhelma Poppa. Na zakończenie części artystycznej Dominika Lisowska zagrała na fortepianie, a na puzonie – Szymon Staszek.

  Gdy ucichły brawa, a na scenie pojawili się wszyscy dyplomanci, głos zabrała, zwracając się do młodych muzyków, dyrektor szkoły Beata Kępińska: – Jesteście bohaterami nie tylko tego wieczoru, ale i całego roku. Swoją wytrwałością, determinacją, skutecznością w osiąganiu celu dotrwaliście do samego końca. Zrealizowaliście najważniejszy cel. Rozpoczynając naukę w szkole muzycznej, doszliście do finału, zakończyliście wielki etap nauki. Przed wami wiele decyzji, jesteście młodymi ludźmi, przed którymi świat stoi otworem i myślę, że każdy z was wybierze własną drogę. Jeśli nie będzie to droga muzyczna, to mam nadzieję, że cechy, jakie były tu w was wykształcone przez te lata, zaowocują w waszym dorosłym życiu.

  Po czym muzykom PSM II stopnia wręczono dyplomy ukończenia szkoły. Jedna z absolwentek – Dominika Lisowska z klasy fortepianu – otrzymała ponadto wyróżnienie.

  Udostępnij