• News will be here
 • Sołtyska Terenina Ewelina Cander zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Mistrzowie Agro 2024, zostającym tym samym sołtysem roku Polski. Gratulujemy!

  Mistrzowie Agro to plebiscyt wiejski i rolniczy, w trakcie którego wybierany jest sołtys i rolnik roku, lider/liderka społeczności, Koło Gospodyń Wiejskich oraz agroturystyka i sołectwo roku. Zwycięzcy każdej z sześciu kategorii otrzymują nagrody pieniężne i awans do finału na szczeblu ogólnopolskim.

  Niedawno informowaliśmy, że w etapie wojewódzkim w kategorii sołtysa roku wygrała Ewelina Cander, sołtyska Terenina. To także prezeska stowarzyszenia „Nasz Terenin” i organizatorka niedawnego Festiwalu Historycznego. 39-latka zdobyła wtedy 1325 głosów, pokonując wszystkich konkurentów z łódzkiego. Dostała się tym samym do etapu ogólnokrajowego.

  Ewelina Cander wygrała plebiscyt także na szczeblu ogólnopolskim, zdobywając 6.576 głosów. Dzięki temu otrzymała tytuł Sołtysa Roku Polski 2024. Oprócz tego na laureatkę czeka nagroda finansowa w wysokości 10.000 zł, dyplom oraz statuetka. Wszystko wręczone zostanie podczas uroczystej gali.

  Dziękuję wszystkim znajomym, nieznajomym i przyjaciołom za oddane głosy, a w szczególności moim mieszkańcom, bez których byłoby to wszystko niemożliwe. Jesteście mega! – mówi Ewelina Cander.

  Na stronie plebiscytu zainteresowana przedstawiała się „jako 39-letnia mama trójki dzieci, sołtys Terenina, właścicielka dwóch psów, kota i chomika. Wspólnie z mężem od 17 lat prowadzę firmę zajmującą się naprawami ciężkiego sprzętu. Moje pasje i wykształcenie skupiają się wokół budownictwa i architektury, w tym architektury krajobrazu. W czasie wolnym zajmuję się majsterkowaniem, motoryzacją, ogrodnictwem oraz czytaniem literatury dotyczącej architektury, budownictwa i botaniki. Razem z mieszkańcami założyliśmy Stowarzyszenie „Nasz Terenin”, którego jestem prezesem. Główny cel to zdobycie środków na zakup działki dla sołectwa oraz stworzenie Centrum Kultury i Tradycji. Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca pełnego życia, gdzie mieszkańcy Terenina i okolic będą mogli wspólnie spędzać czas, rozwijać umiejętności, inspirować się i aktywizować. Jestem również inicjatorem i współorganizatorem różnych akcji, w tym akcji #nieznanywojownik, I Festiwalu Historycznego w Tereninie, I ogólnopolskiego Kaiser-Manower w Tereninie”.

  foto: zbiory własne

  Udostępnij