• News will be here
 • Nasza Zamkowa ma już 200 lat! To na tyle dużo, by mogła kryć w sobie różnego rodzaju skarby i tajemnice. O nich dowiedzieć się mogli najmłodsi pabianiczanie, uczestnicząc w wakacyjnych zajęciach muzealnych.

  Rozpoczęły się one na zewnątrz budynku wprowadzeniem historycznym Sławomiry Ruty. Oprowadziła ona uczestników po wystawie plenerowej przygotowanej z okazji 200-lecia Zamkowej w ramach Nocy Muzeów 2024.

  Ruta opowiedziała o dziejach głównej ulicy Pabianic oraz o tym, gdzie się ona właściwie zaczyna. Mieszkańcy wiedzą już, że most na Dobrzynce jest granicą umowną między „Starym” a „Nowym” Miastem.

  Była mowa o dziejach ulicy w czasie rozbiorów oraz możliwość zobaczenia, jak wyglądał ten teren w XVIII  i XIX wieku. Nie zabrakło informacji, że równe 200 lat temu Zamkowa powstała jako… trakt fabryczny. Charakterystycznych dla dawnych i obecnych Pabianic miejsc najmłodsi wraz z opiekunami poszukiwali na mapach, które rozstawione są wzdłuż ulicy.

  Już w budynku muzeum obejrzeć można było przedmioty, które znalezione zostały podczas prac archeologicznych. Były to m.in. fragmenty murów czy XVI-wiecznej drewnianej drogi. W zbiorach znalazły się także kości, podkowy i dawne monety, które z łatwością rozpoznawały zgromadzone na zajęciach dzieci. Wśród cennych zbiorów pojawił się również pierścionek, książka, a nawet… raki do chodzenia po ubitym śniegu.

  Aby sprawdzić zdobyte wiadomości, najmłodsi rozwiązywali wykreślankę, której hasłami były nazwy tych właśnie przedmiotów, które zostały odnalezione na Zamkowej.   

  Ostatnia część zajęć była kreatywna. Na strychu muzeum dzieci wykonywały pamiątkowe zakładki, na których znalazły się zdjęcia charakterystycznych części miasta.

  foto: Karolina

  Udostępnij