• W niedzielę, 21 lipca, na placu przy ulicy Batorego odbędzie się jarmark żydowski.

    Oficjalne rozpoczęcie przewidziane jest na godz. 13.00. Swoją obecność w Pabianicach zapowiedzieli liczni twórcy rękodzieła, sprzedawcy antyków i staroci. Wśród nich znajdą się oczywiście artyści i rzemieślnicy inspirujący się kulturą żydowską. Na jarmarku ze swoim stoiskiem gościć będzie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które przygotuje dla odwiedzających degustację żydowskich przysmaków.

    W godz. 14.00-17.00 trwać będzie gra miejska. To aktywność dla młodszych i starszych, rodzin i grup przyjaciół, ale też osób, które będą chciały samodzielnie eksplorować Pabianice śladami tętniącej tu przed II wojną światową kultury żydowskiej. W grze nie ma przegranych, za to każdy wyjdzie z nowym spojrzeniem na często niedoceniane dziedzictwo naszego Starego Miasta. Przewidzianą trasę każdy pokonuje we własnym tempie a na tych, którzy ukończą grę czekają upominki.

    Równolegle z grą miejską na dawnym rynku na Batorego prowadzone będą artystyczne animacje dla dzieci. W ich trakcie będzie można poznać m.in. tajniki tworzenia tradycyjnych żydowskich wycinanek. Ze sceny czytane zaś będą bajki i opowieści żydowskie, które zaciekawią nie tylko najmłodszych.

    Dorośli będą mieli okazję wysłuchać ciekawych rozmów z zaproszonymi gośćmi. Magdalena Avigail Jureńczyk, przewodnicząca łódzkiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i prawnuczka pabianickiego rabina Moszego Fuksa opowie o działalności Towarzystwa, ale też o swojej rodzinnej historii. Zbigniew Komorowski przeniesie nas z kolei w świat żydowskiej społeczności niedalekiego od Pabianic miasteczka, które opisał w swojej w swojej książce pt. „Sztetl Koluszki”.

    Zwieńczeniem jarmarku będzie koncert „Szalom Jerozolimo”, który rozpocznie się o godz. 18.00. Wystąpi polsko-żydowska artystka Olga Avigail Mieleszczuk, zespół Tango Attack i gość specjalny – Erez Mounk, wirtuoz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych. Zapowiada się niecodzienna uczta, podczas której spotkają się ze sobą tradycje muzyczne polskich Żydów, tango argentyńskie i orientalne rytmy. Miłośnicy muzyki na żywo nie mogą tego przegapić!

    Całe wydarzenie koordynuje Pabianicki Sztetl, który od kilku lat zajmuje się upamiętnianiem lokalnej społeczności żydowskiej. Jarmark finansowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie Na Plus” na rok 2024. Mieszkańcy powiatu pabianickiego wybrali to zadanie do realizacji w głosowaniu, które odbyło się w zeszłym roku.

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds