W dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu w pabianickim muzeum odbyły się zajęcia im poświęcone.
26 lipca uczestnicy wakacyjnych warsztatów zaczęli od sprawdzenia i poszerzenia swojej wiedzy na temat igrzysk. Odbyli „podróż” do czasów starożytnych i „kolebki” olimpiady, czyli Grecji. Usłyszeli o pokoju olimpijskim, zawodach współczesnych oraz symbolach tego wydarzenia. Najmłodsi dobrze wiedzieli, że umieszczone na fladze koła symbolizują kontynenty.
Dzieci zapoznały się, a także sprawdziły swoją wiedzę na temat wybitnych olimpijczyków z Polski, w tym oczywiście niezapomnianych pabianiczan: Jadwigi Wajsówny, Eugeniusza Nowaka, Andrzeja Skrzydlewskiego oraz współczesnych koszykarek, które były srebrnymi medalistkami olimpijskimi. Dowiedziały się też, że kolarka Bogumiła Matusiak oraz szablistka Aleksandra Socha-Shelton to również pabianiczanki. Wspomniano o tegorocznych uczestniczkach IO pochodzących z Pabianic: florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk i biegaczka Kinga Królik.
Prowadzący zajęcia Piotr Poreda opowiadał dzieciom i młodzieży o ceremonii otwarcia, hymnie igrzysk, a także zapalanym różnymi sposobami zniczu olimpijskim.
W części praktycznej zajęć uczestnicy wykazywali się umiejętnościami plastycznymi, wykonując z tektury, bibuły i farb medale olimpijskie. A nie przygotowywali ich bez powodu. Gdy były już gotowe, odbył się uroczysty pochód z flagą i ogniem olimpijskim, aby rozpocząć nasze pabianickie igrzyska. Najmłodsi brali udział w pchnięciu kulą, rzucali dyskiem, którym stało się popularne freesbee. Zawody strzelania z łuku również okazały się bardzo proste. A była to tylko rozgrzewka, ponieważ kluczową konkurencją był bieg sztafetowy. Biegacze podzieleni zostali na „kolorowe” drużyny, które z biegiem do celu poradziły sobie znakomicie. Mistrzami okazali się „zieloni”. Jednak zwycięzcami tego dnia byli wszyscy. Przy akompaniamencie hymnu narodowego mali olimpijczycy otrzymali wykonane wcześniej medale.
tekst i foto: Karolina