• News will be here
  • 1 sierpnia 2024 roku – w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – pabianiczanie oddali hołd bohaterom walczącej stolicy.

    W parku Wolności

    W Pabianicach 80. rocznica wielkiego zrywu uczczona została koncertem (już po raz drugi) piosenek powstańczych „Wtedy niebo było takie samo…”. W parku Wolności o godzinie 17.00, czyli w godzinę W, zawyły syreny.

    – Jesteśmy tu wszyscy, aby oddać hołd tym, którzy 80 lat temu, nie zważając na niebezpieczeństwo, wybiegli na ulice Warszawy, by pokazać całemu światu, co znaczy honor, męstwo i odwaga Polaka. W tym trudnym czasie, po pięciu latach hitlerowskiej okupacji, w obliczu zbliżającej się sowieckiej niewoli, gdy na ulicach królowała śmierć, zbrodnia, krew, gwałt, w tym czasie postanowili pokazać, co oznacza godność Polaka. Wtedy tylko niebo było takie samo jak dziś – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz, rozpoczynając uroczyste spotkanie.

    Artystami, którzy pojawili się na scenie amfiteatru, byli aktorzy Teatru Tysiąca i Jednej Próby działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym. Scenarzystami i opiekunami występu byli Aleksandra Kaczmarek i Tomasz Kozioł.

    – Wybrzmiały syreny przypominające o wybuchu powstania warszawskiego, jednego z najboleśniejszych wydarzeń w naszej historii. Osiemdziesiąt lat temu powstańców nie wezwały do boju syreny. Wezwała ich żarliwa wiara, że oto jest chwila, w której mogą wyzwolić umęczoną latami okupacji stolicę i wziąć krwawy odwet na katach Warszawy – powiedziała prowadząca koncert Aleksandra Kosek.

    Część muzyczną hołdu dla bohaterskich powstańców rozpoczął opisujący dramatyzm sierpniowych dni oraz zapał walczących utwór „Pierwszy sierpnia – dzień krwawy”. W parku wybrzmiała „Warszawianka”, a także motywujący do walki „Pałacyk Michla” czy utwory opisujące patriotyzm młodych ludzi „Hej, chłopcy, bagnet na broń” i „Chłopaki z AK”. Nie mogło zabraknąć muzycznego hołdu dla walczących w powstaniu kobiet, dlatego popłynęły dźwięki utworów „Zośka”, „Dziewczyna z granatem”, a także „Mała dziewczynka z AK”.

    Pabianiczanie wspólnie z artystami jednym chórem zaśpiewali także m.in. „Serce w plecaku” oraz wzruszające utwory „Deszcz jesienny” i „Warszawo ma”.

    Muzyczne upamiętnienie powstania warszawskiego to nie tylko przypomnienie dobrze znanych piosenek. To również utwory powstające współcześnie, takie jak wykonane w czasie koncertu „Dziewczyna z granatem” Katarzyny Sawczuk, „Palec na cynglu” zespołu Voo Voo czy „Mamo, tyś płakała” Sanah.

    Pomiędzy kolejnymi utworami wspominani byli walczący w powstaniu autorzy tekstów znanych nam dziś dobrze piosenek, np. Józef Szczepański ps. „Ziutek”, którego utwór „Dziś idę walczyć, Mamo” można było usłyszeć w trakcie koncertu. Nie zabrakło literatury opisującej przebieg walk – odczytywane były fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Najmłodsi powstańcy zostali upamiętnieni w szczególności przez przedszkolaki z PM 4, które włączyły się w wykonanie piosenki „Warszawskie dzieci”.

    Pierwszosierpniowe muzyczne i patriotyczne doznania zawdzięczamy solistkom: Adriannie Ciszewskiej, Marii Drabikowskiej, Julii Grendzie, Aleksandrze Kozioł, Natalii Nowak, Agacie Radek oraz Jagodzie Śpionek. Akompaniowali im: Aleksandra Duniec (pianino), Kacper Janicz (trąbka), Aleksandra Pietrucień (skrzypce), Paulina Rubajczyk (skrzypce) oraz Jakub Trzeciak (akordeon, pianino, aranżacje).

    Zwieńczeniem muzycznego hołdu dla bohaterów Warszawy było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

    Po koncercie pabianiczanie mieli możliwość obejrzenia w plenerze filmu „Miasto 44” Jana Komasy.

    Na cmentarzu

    1 sierpnia o godzinie 21.00 (po raz pierwszy o tej porze) przy pomniku harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów na cmentarzu komunalnym zapłonęły znicze.

    W apelu pamięci udział wzięły władze samorządowe miasta i powiatu, delegacje stowarzyszeń kombatanckich i młodzież. Pabianiccy harcerze utworzyli szpaler z pochodniami. Złożono wiązanki kwiatów. Oddano hołd poległym.

    Bohaterom cześć i chwała!

    Redakcja

    Udostępnij