• Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy on-line „W regionalnym kadrze: plenery filmowe na ziemi łódzkiej”.

    Na terenie całego województwa łódzkiego, na przestrzeni dziesięcioleci, zrealizowano wiele filmów i seriali. W niektórych miejscowościach filmowcy pojawili się tylko raz, inne są widoczne w kilkudziesięciu czy nawet kilkuset obrazach. Najpopularniejsze lokacje do filmu, oprócz Łodzi, to Piotrków Trybunalski, Nieborów i Zgierz. Chętnie filmowane są również Bogusławice, Inowłódz, Tomaszów Mazowiecki, Klęk, Walewice i nasze Pabianice.

    – Dzięki obrazom filmowym możemy się na chwilę zatrzymać, cofnąć w czasie, odświeżyć wspomnienia albo też pobiec do przodu i zerknąć w przyszłość. Dlatego warto zapoznać się z filmami, dla których tłem jest nasz region. Uważny widz na pewno dostrzeże swoje ścieżki i adresy znajomych miejsc – mówi Aleksandra Sołtysiak, specjalista ds. promocji w WBP.

    Wystawa „W regionalnym kadrze” została podzielona na krótkie rozdziały według gatunków filmowych. Przydział jest wyborem subiektywnym, gdyż jeden obraz może być jednocześnie na przykład romansem, filmem historycznym i biografią. W każdej z części przedstawia kilka wybranych (spośród wielu istniejących) filmów z regionalnymi plenerami.

    W Pabianicach kręcono m.in. „Ziemię obiecaną” (sceny na ulicy Grobelnej i Lipowej), „Stawkę większą niż życie” (odcinek 1, „Wiem, kim jesteś” – np. scena przy niemieckim szpitalu – budynek dawnej Szkoły Rzemiosł przy ul. Piotra Skargi), „Czterech pancernych i psa” (odcinek 16 „Daleki patrol” – cegielnia Młodzieniaszek), „Krótki dzień pracy” (ulica Lipowa), „Jak daleko stąd, jak blisko” (klatka schodowa oraz sala złota pałacu Enderów), „Syzyfowe prace” (II LO), Karierę Nikosia Dyzmy (ewangelicka część cmentarza, ulica Partyzancka), „Daleko od szosy” (szpital przy ul. Szpitalnej).

    Wystawę przygotował Dział Zbiorów Regionalnych. Kontakt: region@wbp.lodz.pl, tel. 42 663-03-23.

    foto: zbiory biblioteki

    Zdjęcie kadru filmowego z kręcenia „Ziemi obiecanej” przy ul. Grobelnej w Pabianicach. Pochodzi z książki „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” Macieja Kronenberga (s. 164).

    Udostępnij