Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dziś, że zabezpieczyło dokumentację przetargową w Urzędzie Miejskim w Pabianicach i zatrzymało jedną z urzędniczek.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w latach 2015-2022. W sprawie pojawia się kilka wątków, w tym przyjmowania przez osoby pełniące funkcje publiczne korzyści majątkowych, naruszenia zasad udzielania zamówień publicznych oraz poświadczających nieprawdę faktur VAT. W ramach postępowania przygotowawczego funkcjonariusze ustalili, że z wybranymi uczestnikami przetargów dochodziło do uzgodnień treści specyfikacji warunków zamówienia na sprzęt i oprogramowanie informatyczne. Porozumienia umożliwiły złożenie przez określone podmioty najkorzystniejszych ofert.
22 sierpnia funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali urzędniczkę z Urzędu Miejskiego w Pabianicach oraz zabezpieczyli dokumentację dotyczącą przetargów na sprzęt informatyczny. Kobieta została doprowadzona do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Przedstawiono jej zarzut niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i zmowy przetargowej. Prokurator zastosował wobec niej środki wolnościowe oraz zabezpieczenie majątkowe w kwocie 20 tys. złotych, a także poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych.
Wczoraj funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie oraz Gdańsku przeprowadzili przeszukania w siedzibach: Urzędu Gminy Sławno i Urzędu Gminy Ustka oraz w miejscach zamieszkania urzędników zatrudnionych we wskazanych jednostkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli obszerną dokumentację dotyczącą zamówień publicznych, w tym przetargów prowadzonych przez urzędy gminne w Ustce i Sławnie.
Sprawa jest rozwojowa. W prowadzonym przez funkcjonariuszy CBA śledztwie zarzuty usłyszało 5 osób.
Pierwsza realizacja miała miejsce 25 czerwca 2024 roku. Wówczas funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali 3 urzędników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie oraz przedsiębiorcę z Kołobrzegu. Czynności procesowe prowadzono w kilkunastu lokalizacjach na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, w tym w siedzibie Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Koszalinie, podmiotach prowadzących działalność gospodarczą oraz miejscach zamieszkania zatrzymanych.