Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku w Polsce są obchodzone już po raz 32.
Tegoroczne hasło to „Szlaki. Sieci. Połączenia”, które nawiązuje do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy zainicjowanych w 1987 roku.
– Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Muzeum Miasta Pabianic odbyły się 7 września, dodatkowo będą obchodzone jeszcze 14 września, a ich motywem przewodnim jest hasło „Szlak pabianickiej kultury” – powiedziała Justyna Ruszkiewicz, specjalista ds. oświatowych i koordynator akcji.
W minioną sobotę najważniejszym wydarzeniem w muzeum było spotkanie z malarką Marią Skrzydłowską-Nowak, która oprowadzała po swojej wystawie „Widzimisię” i przeprowadziła warsztaty plastyczne. Artystka jest malarką i projektantką mieszkającą oraz pracującą w Pabianicach. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale tkaniny i ubioru ponad 42 lata realizowała się zawodowo w projektowaniu tkanin dla wielu renomowanych firm (m.in. PZPB „Pamotex” w Pabianicach, ZPJ „Wistil” w Kaliszu oraz „Zwoltex” w Zduńskiej Woli). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w 12 wystawach indywidualnych i ponad 60 zbiorowych. Od dwóch lat działa w klubie „Podróż przez Pabianice”. Utrwala piękno Pabianic na rysunkach. Obecnie uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli, rysunku, fotografii i projektowania graficznego. W Pabianicach prowadzi galerię autorską „WidziMIsię”. W bieżącym roku została uhonorowana tytułem „Ikona kultury Pabianic”. Jest posiadaczką odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wystawa w pabianickim muzeum to plon dwóch dekad twórczości artystki, która zaprezentowała 70 prac w technikach: obrazy olejne, akryl, rysunek, piórko, akwarele. Są też zapisy z podróży artystycznych (plenery malarskie w górach, na Mazurach i nad morzem).
W ramach EDD Maria Skrzydłowska-Nowak poprowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci.
– Chciałam pokazać dzieciom zabytki Pabianic, w szczególności nasz zamek w kilku ujęciach – mówiła.
W zajęciach wzięli udział Jaś, Anielka, Wiktoria z SP nr 14 pod opieką mamy Marzeny: – Jesteśmy często na zajęciach edukacyjnych w muzeum. Gdy dowiedzieliśmy się o dzisiejszych warsztatach plastycznych, z chęcią tutaj przybyliśmy.
Niespodzianką dla zwiedzających była możliwość zakupu kubka.
– Wiemy, że turyści lubią gadżety, więc z przyjemnością chwalimy się nowością w naszym muzealnym sklepie. Jest to kubek z grafiką zaprojektowany przez Marię Skrzydłowską-Nowak – zachęcała Justyna Ruszkiewicz, która zaprosiła na drugą edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.
Atrakcją w najbliższą sobotę (14 września) będzie wystawa „Non omnis moriar: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zbioru entomologicznego Witolda Eichlera” połączone ze spotkaniem z prof. dr. hab. Marcinem Kamińskim z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin wybitnej postaci przez lata związanej z Pabianicami i zasłużonej dla naszego miasta – Witolda Eichlera. Z zawodu lekarz, z zamiłowania podróżnik, entomolog, etnograf, społecznik. Jubileusz muzealnicy uczczą wystawą, na której będzie pokazana część jego zbiorów etnograficznych i przyrodniczych przekazanych muzeum. Dodatkową atrakcją w sobotę będą warsztaty entomologiczne dla dzieci „Co brzmi w trzcinie?” poprowadzone przez profesora Marcina Kamińskiego.
Muzeum zaprasza pabianiczan na bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych.