• Tegorocznemu Narodowemu Czytaniu towarzyszyłKordianJuliusza Słowackiego.

    W Pabianicach wielkie czytanie zaplanowano w czwartek, 12 września, w parku Słowackiego. Niespodziewanie pogoda pokrzyżowała szyki i imprezę przeniesiono do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy św. Jana.

    Głównymi czytającymi, a raczej „grającymi” głosem i intonacją w klasycznej sztuce, byli członkowie koła teatralnego z II LO: Michał Jeruzal, Mateusz Wodziński, Kalina Rutkowska, Julia Ciebiada, Weronika Chęcińska, Joanna Antosiewicz, Tymon Kuliberda, Jakub Wistowiecki i Oliwia Węgierska, przygotowani przez nauczyciela Przemysława Pałosza.

    Na pewno w Kordianie wielu z was zobaczy też siebie. Był to młody człowiek, który się buntował, a w waszym wieku bunt jest jednoznacznym torem działania. Jest twórczy. Tak też było w przypadku Kordiana – na wstępie mówił polonista, zwracając się do młodych słuchaczy, uczniów pabianickich szkół.

    W Galerii Ex Libris licealiści zaprezentowali trzy fragmenty dramatu Słowackiego: Motto, Przygotowanie, fragmenty monologu Kordiana, i scenę 9. – rozmowę cara z księciem Konstantym.

    Do Narodowego Czytania przyłączyli się nie tylko uczniowie liceum. Do odczytywania kolejnych fragmentów dołączyli także wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek oraz Marcin Jaworski, zastępca naczelnika wydziału edukacji UM.

    Pabianickie spotkanie z dziełem Słowackiego zakończyły ciekawostki dotyczące „Kordiana”.  Dowiedziano się m.in. tego, że utwór został stworzony anonimowo w Szwajcarii i wydany w Paryżu. Zaskakujące mogło też okazać się, że Francuzi przypisywali autorstwo tegoż dzieła Adamowi Mickiewiczowi.

    Spotkanie było świetną okazją do zapoznania się – w mniej standardowej formie – z klasyką polskiej literatury. Brawo, uczniowie!

    foto: red.

    Udostępnij