Na swoim facebookowym profilu Kazik Staszewski zamieścił wpis, w którym wyraził swoje niezadowolenie z organizacji Dni Pabianic. Do zarzutów gwiazdy tegorocznej imprezy odniósł się MOK.
Tuż po koncercie Kultu artysta zamieścił na swoim Facebooku wpis, w którym skrytykował organizację wydarzenia. Chodziło o sektory dla publiczności. O sytuacji pisaliśmy tu: https://www.nowezyciepabianic.pl/2024/09/09/smolasty-nie-przyjechal-do-konstantynowa-a-kazik-krytykuje-organizacje-dni-pabianic/.
Na zarzuty artysty odpowiedział Miejski Ośrodek Kultury, organizator wydarzenia. Pełną treść oświadczenia zamieszczamy poniżej.
Jako organizatorzy i wykonawcy zadania pod nazwą „46. Dni Pabianic – plener miejsko-powiatowy” pragniemy serdecznie podziękować Urzędowi Miasta Pabianic i Starostwu Powiatowemu za obdarzenie nas zaufaniem i powierzenie nam tak odpowiedzialnej funkcji. Równocześnie pragniemy wyrazić swoje ubolewanie i wyjaśnić sytuacje, które posłużyły do łatwego i jednostronnego ocenienia organizacji imprezy na profilu naszego koncertowego gościa Kazimierza Staszewskiego. Post został chętnie i bezrefleksyjnie udostępniany przez lokalnych samorządowców, wzbudzając duży aplauz nieżyczliwych, szukających zawsze powodów do krytyki i hejtu obywatelom.
Obowiązkiem organizatora imprezy masowej jest zapewnienie osobom ze specjalnymi potrzebami takich udogodnień, aby mogli Oni korzystać w sposób bezpieczny i bez zbędnych przeszkód z przygotowanych atrakcji. Organizator ma również za zadanie zadbać o gości, którzy z racji pełnionych przez siebie funkcji powinni być szczególnie chronieni. Z tego też powodu została wyznaczona i oznaczona w sposób widoczny strefa dla osób niepełnosprawnych o powierzchni 25 m kw., w której mogli też znaleźć miejsce w razie potrzeby i wolnej przestrzeni inni widzowie. Strefa znajdowała się na części obszaru pod sceną z łatwym dostępem do wejścia na scenę. Została uzbrojona w 12 (niewyściełanych) krzeseł, zgodnie ze zgłoszonymi wcześniej potrzebami. Ogłoszenie o takiej możliwości zostało upublicznione na tydzień przed plenerem. Dlatego też znamy osoby, które o to prosiły z imienia i nazwiska. Są to osoby z orzeczeniami. Dziwi i niepokoi nas fakt oceniania, czy osoby te wyglądają lub nie na osoby niepełnosprawne. Nie zawsze niepełnosprawność wiąże się z widocznymi zewnętrznymi oznakami. Sądzimy, że do takiej oceny nie jest również uprawniony nawet kultowy i legendarny lider zespołu, spoglądający na widzów ze sceny.
Należy nadmienić, że strefa utworzona została na cały cykl koncertowy, a nie tylko na koncert zespołu „Kult”. Po zapoznaniu się z monitoringiem wykonywanym przez zespół ochrony imprezy masowej nie zaobserwowaliśmy osób nieuprawnionych do przebywania w tej strefie.
Krytyce pracy organizatora został również poddany fakt zamknięcia dwóch z trzech bramek wejściowych około godz. 22.00. W tym czasie na placu miała miejsce interwencja policji, ochrony i medyków. Jedna bramka była otwarta bez zakłóceń. Po interwencji bramki zostały otwarte. Impreza masowa została zgłoszona na 2000 osób.
Organizacja przedsięwzięcia, odpowiedzialność i przewidywanie przebiegu imprezy masowej wymaga półrocznej pracy wielu ludzi na bardzo licznych płaszczyznach. Dlatego też przykre jest, że mieszkając w tym samym mieście i powiecie, mijając się na ulicy i uczestnicząc wspólnie w wielu aktywnościach społecznych, szukamy punktu zaczepienia do hejtu. Hejtu, który karmi nawet tych, którzy w święcie miasta i powiatu nie brali udziału.
Mimo czary goryczy, którą odczuwamy, jesteśmy dumni, że wykonaliśmy dobrą pracę na rzecz naszych mieszkańców i zadbaliśmy o naszych gości, partnerów, sponsorów oraz artystów, czego dowodem jest deklarowana przez Nich dalsza chęć współpracy i liczne podziękowania. Życząc wielu refleksji i empatii, pozdrawiamy serdecznie wszystkich, którzy wynieśli z tej imprezy wiele pozytywnych wspomnień.
Dyrektorka i Pracownicy
Miejskiego Ośrodka Kultury
im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach