W mieście i powiecie ruszyły zbiórki darów dla powodzian.
Sytuacja na południu Polski jest dramatyczna, a zdjęcia z miejsc dotkniętych powodzią przypominają sceny z filmów katastroficznych. W związku z nawalnymi, długotrwałymi opadami deszczu spowodowanymi przez niż Borys oraz gwałtownym wezbraniem rzek wiele miejscowości znalazło się niemal całkowicie pod wodą. Najgorsza sytuacja panuje w Kotlinie Kłodzkiej. Żywioł dotknął także inne kraje Europy Środkowej, m.in. Austrię i Czechy.
Wzburzony nurt porywał samochody, mosty i wszystko, co znalazło się na jego drodze, łącznie z… budynkami. Po niedzielnym przerwaniu tamy w Stroniach Śląskich woda wyrwała pół siedziby komisariatu tamtejszej policji, która po chwili się zawaliła. Niektóre domy zostały naruszone pod naporem żywiołu lub zatonęły. W wielu miejscach trwała dramatyczna akcja ratunkowa oraz ewakuacje mieszkańców, także przy użyciu specjalistycznych łodzi i helikopterów. Kilka osób, niestety, zginęło.
Dziś w niektórych miejscach woda zaczęła opadać, pokazując skalę zniszczeń. Jest ona wprost niewyobrażalna. Rwący nurt zamienił miasta w ruinę…
Ne terenach objętych powodzią rząd wprowadza stan klęski żywiołowej. W całej Polsce ruszyły zbiórki darów i pieniędzy. Polski Czerwony Krzyż zbiera datki poprzez wpłatę na konto (16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem #NapomocPowódź). Serwis Siepomaga.pl uruchomił zbiórkę pieniędzy (https://www.siepomaga.pl/powodzie). Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby. InPost uruchomił dedykowany bezpłatny serwis dostaw gotowych paczek pomocowych dla wszystkich, którzy takie paczki będą chcieli wysłać do potrzebujących. Akcji pomocowych z godziny na godzinę przybywa.
Pabianice pomagają
W pomoc dla południowej Polski włączają się władze naszego miasta i powiatu. W tej sprawie w poniedziałek pilnie zwołano konferencję prasową w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Sejmowej 2.
– Od kilku dni z trwogą śledzimy sytuację na południu kraju związaną z nawalnymi opadami i powodziami. Nasz powiat również był w strefie zagrożenia, ale wyszedł obronną ręką. Natomiast solidaryzujemy się z mieszkańcami tamtych rejonów, których dotknęła tragedia. Chcemy nieść im pomóc. Inicjujemy samorządową akcję zbiórki darów dla powodzian – powiedział starosta Arkadiusz Jaksa. – Chodzi o żywność o długim terminie użyteczności, wodę, karmę dla zwierząt, środki higieny i czystości oraz sprzęt ogrodniczy potrzebny do oczyszczania tych terenów.
Zbiórka ruszyła dzisiaj (16 września) o godz. 14.00 i potrwa do 18.00. Dary będzie można przynosić także we wtorek i środę od godz. 10.00 do 18.00. Akcję wspierają druhowie z OSP Pabianice.
– Jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym województwa dolnośląskiego – zapewnił starosta. – Wszystkich zachęcam do udziału w naszej akcji.
Do pomocy przyłącza się gmina Pabianice.
– Rozmawiałem już z przewodniczącym Rady Gminy Pabianice Jerzym Błochem, z naszymi radnymi i przekażemy pomoc finansową jednej z gmin wiejskich, która została poszkodowana w tym powiecie. Będzie to pewnie gmina z Kotliny Kłodzkiej lub Opolszczyzny. Szczegóły są w trakcie uzgadniania – mówił w czasie konferencji wójt Marcin Wieczorek.
Miasto przekaże 50 łóżek oraz 50 tysięcy złotych na zakup osuszaczy do pomieszczeń, o czym poinformowała z kolei wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.
– Prezydent Pabianic podjął decyzję o przekazaniu 50 tysięcy na zakup osuszaczy. Przekażemy również 50 łóżek wyposażonych w materace. Rozmawiamy z zarządzaniem kryzysowym województwa dolnośląskiego. Będziemy starali się, by sprzęt dotarł tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dołączamy się także do zbiórki przy ulicy Sejmowej. Teraz najważniejsze jest, byśmy wsparli tych, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują – podkreślała wiceprezydent.
Transport wyjedzie w czwartek, 19 września. Samochodem ciężarowym lub busami, w zależności od ilości zgromadzonych rzeczy.
– Zależy to również od tego, czy wskazana nam zostanie jedna gmina, czy więcej. To będziemy wiedzieć w środę – podsumował starosta.
Zbiórki darów
W miejscach dotkniętych klęską żywiołową potrzeba butelkowanej wody, żywności długoterminowej i żywności dla dzieci, karm dla zwierząt, środków czystości i higieny, świeczek, zapalniczek i latarek, powerbanków, rękawic i szpadli, leków bez recepty (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe), przyborów szkolnych, ręczników, koców czy śpiworów. Potrzeby są równie ogromne jak zniszczenia.
Poza Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą z Sejmowej dary można dostarczać w kilka miejsc na terenie miasta i powiatu. Należą do nich m.in.:
- Sklep Kaczorowski przy ul. Grabowej 14/16 (od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 17.00)
- siedziba Lewicy przy ul. Traugutta 2 (poniedziałek, środa i czwartek w godz. 9.00 – 13.00 oraz między 15.00 a 18.00 we wtorek)
- kino Tomi przy Gdańskiej (codziennie od godz. 10.00 do zamknięcia)
- siedziba Oddziału Rejonowego PCK przy ul. Moniuszki 16 (wtorek od 13.00 do 16.00 oraz w czwartek i piątek od 12.00 do 15.00). PCK nie zbiera ubrań, butów, zabawek, kasz, mąki, cukru i oleju
- galeria Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie (w godz. 9.00-17.00, w czwartek do 12.00)
- jednostka OSP Kazimierz (w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 16.00 – 20.00). Ze względu na brak możliwości magazynowania ochotnicy nie przyjmują odzieży i zabawek
- jednostka OSP Wola Zaradzyńska (piątek i sobota w godz.18.00 – 21.00)
- Terenin 3 (tel. 695-952-596)
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lutomiersku przy placu Jana Pawła II 12 (poniedziałek: 7.30 – 16.30, wtorek-czwartek: 7.30 – 15.30, piątek: 7.30 – 14.30)
- Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Jana Pawła II 9 (poniedziałek-piątek w godz. 12.00 – 20.00, sobota między 9.00 a 16.00).
Kolejne osoby, instytucje i placówki włączają się w pomoc, organizując zbiórki darów i pieniędzy. Warto śledzić komunikaty pojawiające się na bieżąco w sieci. W internecie znajdziemy informacje, gdzie, przez kogo i w jakich terminach zbierane będą artykuły oraz, co dokładnie można przekazać osobom dotkniętym powodzią.
***
Do walki z żywiołem swoje siły skierowała m.in. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Wśród mundurowych znaleźli się nasi z pabianickiej komendy PSP. Na Opolszczyznę skierowano około 90 strażaków z Łódzkiego. Dotarli tam samochodami gaśniczymi wyposażonymi w pompy szlamowe. Funkcjonariusze m.in. monitorowali stan zapory na Złotym Potoku oraz wałów przeciwpowodziowych. Ewakuowali mieszkańców (np. domu seniora o ograniczonej zdolności ruchu), pomagali przy wypompowywaniu wody z budynków, budowali nowy wał oraz zabezpieczali mienie ofiar wielkiej wody.