Tak o sobie mówią osoby z niepełnosprawnością w Pabianicach, a my jako kadra dająca przestrzeń do rozwoju i wzmocnienia poczucia sprawczości w ich życiu widzimy to i czujemy w naszej codziennej pracy.
W imieniu uczestników ośrodków działających na rzecz osób z niepełnosprawnością w Pabianicach serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta i powiatu do wspólnego świętowania II Pabianickich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Po raz pierwszy łączymy nasze siły. Obchody są zaplanowane i będę realizowane przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI.
Obchody mają na celu odczarowanie obrazu osoby z niepełnosprawnością. Chcemy pokazać, że są to osoby o wielu talentach, pasjach i umiejętnościach. Mają swoje zdanie i chcą być częścią społeczeństwa. Pragną mieć dostęp do przestrzeni publicznej i być widziani i uwzględniani. W ramach obchodów będą realizowane działania, które zostały wymyślone przez uczestników, a są to:
1. Integracyjny Maraton Taneczny dla osób z niepełnosprawnością oraz mieszkańców Pabianic – 8.10.2024 w godz. 17.30 – 19.00 w hali powiatowej przy „Mechaniku”
2. Koncert Talentów, czyli prezentacja pasji uczestników z czterech ośrodków działających na terenie miasta – 15.10.2024 godz. 11.00 – 13.00 MOK
3. Przemarsz ulicami miasta osób z niepełnosprawnością, dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta, przedstawicieli instytucji i samorządów – listopad
4. Spotkanie z poezją „Sztuka życia” – 6.11.2024 w godz. 11.00 – 13.30 WTZ
5. Wystawa i kiermasz świąteczny prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością 3.12.2024 godz. 15.00 – 19.00 Tkalnia
6. „My też tu jesteśmy!” Osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej – 2-6.12.2024 – mieszkańcy Pabianic będą mogli spotkać osoby z niepełnosprawnością podczas obsługi czynności wykonywanych w kinie, sklepach, restauracjach urzędach, klubach fitness itp.
Obchody rozpoczęliśmy od premiery spotu społecznego (https://fb.watch/uPNg2xb1MJ/ ).
Wierzymy, że te działania przełamią bariery i lęki, jakie mają w sobie dzieci, młodzież i osoby dorosłe wobec niepełnosprawności. Inicjatywy przygotowane przez naszych uczestników będą przestrzenią do pokazania ich talentów i efektów rehabilitacji. To będzie czas, podczas którego będzie można poznać ich historie, twórczość i czerpać z ich autentyczności. Będzie to piękny czas wzajemnej wymiany społecznej.
– To jest święto naszych wyjątkowych, kochanych uczestników, którzy chcą zaznaczyć swoją obecność w społeczności Pabianic i zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania – mówi Grażyna Sobczak, kierownik Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego.
Anna Lewandowska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI w Pabianicach: – Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne to pełnoprawni członkowie społeczeństwa. Chcemy pokazać ich aktywność, talenty, ale również ich radość z życia.
Anna Pierzchała-Gładysz, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy: – Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawności to dzień optymizmu, spojrzenia w przyszłość i stworzenie świata, w którym człowieka nie charakteryzuje niepełnosprawność, tylko jego możliwości. Zmieniaj świat razem z nami. Zmiana zaczyna się od każdego z nas.
– Marzy mi się, abyśmy jako społeczeństwo widzieli możliwości w ograniczeniach, a nie ograniczenia w możliwościach. Wszystkie działania w ramach pabianickich obchodów będą oddolnie organizowane przez osoby z niepełnosprawnością. Wierzę, że dzięki temu ludzie odczarują swój obraz na temat niepełnosprawności i prawdziwie odkryją wewnętrzną moc naszych uczestników – powiedziała Agnieszka Jaksa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Wypowiedzi uczestników
Aneta: – Organizujemy obchody, aby ludzie wiedzieli, jacy jesteśmy, co lubimy, jakie talenty mamy. Chcemy, aby mieszkańcy Pabianic nas zaakceptowali. Ja nie widzę, ale sama wieszam sobie ubrania, gotuję i maluję. Radzę sobie, jestem samodzielna, ale ludzie mnie inaczej postrzegają…
Grzegorz: – Robimy te działania, bo chcemy się rozwijać i żeby nas ludzie wysłuchali i wspierali, bo chcę być samodzielny i nie być samotny…
Darek: – Te działania są po to, aby poznawać ludzi, aby ludzie nas poznali. My dużo potrafimy. Jesteśmy tacy sami jak wszyscy. Osoba na wózku jest taka sama, my nie omijamy jej, niech ludzie też nie omijają jej…
Dawid: – Organizujemy to wszystko samodzielnie przy pomocy terapeutów, żeby się zintegrować, chcemy poznać mieszkańców. Chcemy być jak światło, które świeci tu i teraz…
Janusz: – Aby w nas zobaczyli ludzi świata ciekawych i mądrych…
Nad II Pabianickimi Obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością patronat objęli prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz oraz starosta powiatu Arkadiusz Jaksa.