15 października minęło 16 lat istnienia Alei Trzeźwych w stowarzyszeniu Granica.
Marek Kotański 15 października 1978 roku otworzył pierwszą placówkę dla uzależnionych w Głoskowie koło Garwolina. Pabianickie Stowarzyszenie „Granica”, które obrało go za patrona i nosi jego imię, z okazji 30-lecia tej daty (15.X.2008) stworzyło Aleję Trzeźwych przy Granicznej.
25-metrowy odcinek od pamiątkowej tablicy do ogromnego posągu Jezusa z Rio (który musiał zostać zdemontowany, bo korniki zjadły go od środka) wyłożony jest kostką i otoczony kamiennymi donicami. To w nich właśnie każda osoba, która ma co najmniej rok abstynencji, może posadzić swój świerk trzeźwości – symbol nowego, zdrowego życia.
– Przy świerkach umieszczone są tablice z nazwiskiem, datą posadzenia drzewka oraz okresem trwania w abstynencji. Z wielkim zadowoleniem informujemy, iż przez 16 lat istnienia Alei ludzie wychodzący z nałogu zasadzili już 69 świerków. Są to osoby pochodzące z Łodzi, Pabianic, Tuszyna, Rzgowa, Kolumny, a także mieszkańcy naszej placówki – powiedziała prezes Elżbieta Skrzymowska.
Głównym powodem powstania Alei było upamiętnienie wielkich dokonań Marka Kotańskiego, twórcy Monaru i Markotu, ale również promowanie idei zdrowego życia. Życia bez alkoholu i narkotyków, na walkę z którymi Kotan poświęcił całe życie.
– Tego roku również obchodziliśmy uroczyście ten dzień, zapalając znicze pod jego pomnikiem i w Alei Trzeźwych, a następnie przy gorącej kawie, cieście i pieczonej kiełbasce z ogniska rozmawialiśmy o dokonaniach Kotańskiego, a także o uzależnieniach – dodała pani prezes.