• Muzeum Miasta Pabianic świętowało Międzynarodowy Dzień Archeologii. Posłużyły temu trzy formy aktywności: warsztaty dla dzieci, gra terenowa oraz wykład.

    Chcąc uczcić trwające wciąż obchody 200-lecia głównej ulicy naszego miasta, w muzeum 19 października odbyły się warsztaty garncarskie. Uczestnicy dowiedzieli się o procesie tworzenia i wypalania przedmiotów codziennego użytku, obejrzeli zdjęcia dawnych artefaktów glinianych, a także poznali sposoby zdobienia oraz znaki rozpoznawcze dawnych garncarzy. Po teorii nadszedł czas na praktykę, czyli zdobienie glinianych talerzy – wykonanych na specjalne zamówienie na wzór tych znalezionych podczas wykopalisk na Zamkowej. Z minuty na minutę zaczynały one nabierać różnobarwnych wzorów malowanych przez młodych artystów farbami akrylowymi.

      Ciekawym elementem świętowania Dnia Archeologii była gra terenowa. Na jej etapach, m.in. przy parku Słowackiego, przy ul. Okulickiego, pabianiczanie odpowiadali na pytania dotyczące miasta oraz ulicy Zamkowej. Różnorodne zadania dotyczyły wydarzeń historycznych opisanych w załączonych materiałach źródłowych. Zawodnicy musieli zmierzyć się z podchwytliwymi pytaniami dotyczącymi cennych znalezisk archeologicznych z czasów prac na Zamkowej. Musieli także pracować z  mapą, co nie było wcale proste.

    Finałem obchodów była prelekcja „Ukryta/Odkryta ulica Zamkowa”, podczas której Sławomira Ruta opowiedziała m.in. o historycznym podziale miasta wzdłuż ulicy Zamkowej, o młynach obecnych na tym terenie i o hodowli zwierząt. Omawiane lokalizacje oglądano na archiwalnych planach miasta autorstwa Wincentego Pieniążka. Zarówno podczas prezentacji, jak i na wystawie w muzeum oglądano z bliska przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych przy niedawnej przebudowie Zamkowej.

    foto: red.

    Udostępnij