• Minął kolejny rok…

    Marian Lelonek – zmarł 28 października. Miał 86 lat. Pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, pedagog, teoretyk i praktyk edukacji szkolnej. Profesor nadzw. dr hab. był założycielem i rektorem pierwszej w dziejach Pabianic Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Łowiczu studiował dwie dyscypliny naukowe: przyrodniczą (magister fizyki) i humanistyczną (doktor pedagogiki). Pracował w Szkole Podstawowej nr 2 i Studium Nauczycielskim w Łowiczu, w technikum przemysłowo-pedagogicznym i II Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach oraz równolegle w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie (oddział w Łodzi), pełniąc funkcję dyrektora. Posiadacz tytułu „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego” oraz tytułu „Zasłużony dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku” za rok akademicki 2011/2012.

    Marian Lorenczak – zmarł 9 listopada. Miał 78 lat. Znany nauczyciel, instruktor ZHP, członek PTTK. Od 1 stycznia 2001 do końca lipca 2014 roku był naczelnikiem wydziału oświaty i wychowania w starostwie powiatowym. W latach 2006-2010 był radnym V kadencji Rady Miejskiej w Pabianicach. Uczył matematyki w I LO. Pracę w liceum rozpoczął 1 września 1979 roku, a zakończył 31 grudnia 2000 roku. Od 1 września 1996 roku był również wicedyrektorem I LO. Jego pasją było fotografowanie.

    dr n. med. Wiktor Kępa – zmarł z 29 na 30 listopada w czasie nocnego dyżuru w pabianickim szpitalu. Miał 40 lat. Ceniony urolog. Z PCM związał się w lutym 2010 roku. Staż i rezydenturę odbył na oddziale urologicznym i tutaj też pracował. Był wielkim pasjonatem swojego zawodu i oddanym pacjentom lekarzem. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Specjalizował się w endourologii, neurourologii i urologii onkologicznej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i European Board of Urology.

    Dariusz Kłucjasz – zmarł 1 grudnia. Miał 50 lat. Znany jako Kucyk, żeglarz związany z Pabianickim Klubem Sportów Wodnych. Wspaniały instruktor żeglarstwa, instruktor sportów motorowodnych. Organizował i prowadził szkolenia w Pabianicach oraz w ośrodku w Nowym Duninowie. Brał udział w licznych zawodach i zdobywał na nich nagrody.

    Janina Lewandowska – zmarła 13 grudnia. Miała 67 lat. Emerytowana nauczycielka fagotu w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach, a także nauczycielka muzyki w pabianickich przedszkolach. Kochała ludzi, muzykę i turystykę. Była osobą niezwykle uczynną, uśmiechniętą i pełną uroku osobistego. Nauczycielką PSM I i II st. była blisko 40 lat, z czego przez dwa lata pełniła funkcję kierownika sekcji, a następnie 27 lat wicedyrektora szkoły. Związana z Towarzystwem Muzycznym im. Karola Nicze i pabianickim oddziałem PTTK. Za swą pełną sukcesów pracę dydaktyczną, intensywną działalność na rzecz kultury i rozwoju szkolnictwa artystycznego otrzymała dwukrotnie Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2007 i 2015), została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007) oraz wielokrotnie doceniona Nagrodą Dyrektora Szkoły.

    ksiądz Krzysztof Gliniany – zmarł 23 grudnia. Miał 55 lat. To był jego 31. rok kapłaństwa. Proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Dobroniu chorował. Znaleziono go martwego w pomieszczeniach plebanii. W latach 2013-2018 był proboszczem parafii św. Floriana w Pabianicach. Pochowany został w rodzinnych Buszkowicach (powiat przemyski).

    Andrzej Luboński – zmarł 10 stycznia. Miał 75 lat. Wieloletni kierownik Schroniska dla zwierząt w Pabianicach. Kierował nim od marca 2002 do końca lutego 2020 roku. W latach 1990-94 radny miejski.

    Jarosław Grabowski – zmarł 23 stycznia. Miał 59 lat. Wieloletni dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W Starostwie Powiatowym w Pabianicach zatrudniony był od 1 stycznia 1999 roku, a od 11 lutego 2002 roku piastował stanowisko dyrektora PCPR. Człowiek o wielkim sercu i empatii. Odszedł nagle…

    Wacław Matyja – zmarł 31 stycznia. Miał 80 lat. Był najstarszym pabianickim taksówkarzem. Kto jechał TAXI numer 1, ten miał szansę wysłuchać wielu ciekawych opowieści…

    ksiądz Maciej Piskorski – zmarł 18 lutego. Miał 41 lat. Pochodził z Pabianic. „Jeden z najlepszych księży w Polsce z powołania, otwarty dla ludzi normalny człowiek z dobrym kontaktem z młodzieżą” – napisali o duchownym po śmierci. Wyświęcony na księdza w 2007 roku. Przez lata związany był z parafią św. Maksymiliana Kolbego. Wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi w ostatnim czasie m.in. przygotowywał dzieci do sakramentu bierzmowania.

    Marek Skrzymowski – zmarł 28 lutego. Miał 68 lat. Dyrektor Łódzkiego Centrum Pomocy Bliźniemu im. Marka Kotańskiego w Pabianicach. Był twórcą i założycielem ośrodka dla bezdomnych i uzależnionych przy ulicy Granicznej. Stowarzyszenie Abstynentów „Granica” powstało w 2000 roku. Przez 24 lata zarządzał nim wspólnie z żoną Elżbietą. Największy nacisk kładł na mobilizowanie osób uzależnionych od alkoholu na zerwanie z nałogiem i promowanie trzeźwości, gdyż sam był kiedyś alkoholikiem. Z nałogiem zerwał 27 lat temu. Jak wówczas mówił, była to dla niego ogromna radość, ale i równie wielkie osiągnięcie.

    druh Lucjan Kopka – zmarł 30 marca. Miał 77 lat. Wieloletni członek OSP Pabianice.

    Józef Wroński – zmarł 4 kwietnia. Miał 83 lata. Długoletni nauczyciel w „Mechaniku”.

    Adrian Madej – zmarł 19 kwietnia. Miał 47 lat. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 14 i łódzkich szkół plastycznych. Tworzył komiksy (m.in. „Leszczu” i „Misja”), za które zdobył wiele międzynarodowych nagród. Niewielu fanów „Wiedźmina” wie, że to właśnie pabianiczanin rysował projekty potworów do pierwszej edycji tej gry.

    Roman Soj – zmarł 28 czerwca. Miał 73 lata. Absolwent „Mechanika”, jego nauczyciel i wicedyrektor. Od 1976 roku uczył w szkole przy Piotra Skargi przedmiotów zawodowych. Był z nią związany do 2003 roku, pełniąc również funkcję wicedyrektora szkoły (1980-1990). Będąc na emeryturze, w latach 2014-2021 wspierał szkołę w procesie dydaktyczno-wychowawczym, służąc kolejnym pokoleniom uczniów i nauczycieli ogromną wiedzą i doświadczeniem.

    Jacek Maląg – zmarł 3 lipca. Miał 60 lat. Starszy ogniomistrz był wieloletnim funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach. Służbę rozpoczął w 1985 roku. Doświadczenie zdobywał, pełniąc służbę na różnych stanowiskach służbowych oraz uczestnicząc w różnego rodzaju trudnych i ciężkich działaniach ratowniczo-gaśniczych. Za służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczony został Srebrną Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, Srebrnym Medalem za długoletnią służbę oraz Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

    drn. med. MariaKrzyżanowska-Woźniak – zmarła 20 lipca. Miała 83 lata. Znana doktor ginekolog.

    st. ogniomistrz Radosław Dąbrowski – zmarł 24 lipca. Miał 44 lata. Utonął w jeziorze Kownatki na Mazurach. Radek był zawodowym strażakiem z wieloletnim stażem w PSP Pabianice. Posiadał stopień starszego ogniomistrza i był dowódcą jednego z zastępów. Do służby wstąpił w grudniu 2007 roku. W 2015 otrzymał Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Był wysportowanym strażakiem. Wcześniej utytułowanym zapaśnikiem i działaczem w PTC.

    Anna Berner – zmarła 20 sierpnia. Miała 55 lat. Przegrała walkę z nowotworem. Koszykarka z mistrzowskiego Włókniarza z lat 1989-1990. Najpierw juniorka, a potem pierwszoligowa seniorka, która z zespołem wywalczyła mistrzowskie tytuły. Mieszkała we Włoszech. Spoczęła w rodzinnych Pabianicach.

    Henryk Kostera – zmarł 30 sierpnia. Miał 96 lat. Podporucznik, żołnierz podziemnych sił zbrojnych w latach 1944-56, pseudonim Orzeł. Znany wieloletni geodeta miejski.

    Norbert Hans – zmarł 1 października. Miał 80 lat. Był nierozerwalnie związany z pabianicką kulturą i życiem miasta. W latach 1998–2002 był radnym powiatowym. Za zasługi dla rodzinnego miasta w 2008 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Pabianic”, a w 2011 tytuł Ikony Kultury Pabianic. Posiadacz odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanej w 2019 roku przez ministra kultury. Absolwent I LO ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Tworzył w dziedzinie malarstwa, grafiki, rzeźby i tkaniny artystycznej. Przez ponad 40 lat prowadził prywatną pracownię plastyczną.

    Cześć Ich Pamięci!

    Udostępnij