Interpelację w tej sprawie złożyli radni miejscy z Projektu Pabianice.
Radni Krzysztof Rąkowski i Marcin Krebs zapytali prezydenta o to, ile schronów znajduje się w naszym mieście, ile pomieszczą osób i w jakim są stanie technicznym. Czy Pabianice są gotowe chronić mieszkańców w razie klęsk żywiołowych lub działań wojennych?
Z odpowiedzi na pismo radnych Projektu Pabianice dowiadujemy się, że na terenie miasta znajdują się 3 schrony i 28 ukryć zabezpieczających o ogólnej, teoretycznej pojemności 2644 osoby. Schrony znajdują się w budynkach nienależących do miasta: w budynku „PabianMed” przy ul. Kilińskiego, w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Partyzanckiej oraz w dawnym budynku Tkanin Technicznych Interkobo przy ul. Partyzanckiej. Ukrycia zabezpieczające pod budynkami użyteczności publicznej: Szkoły Podstawowe nr 14 i 15, Przedszkole Miejskie nr 6, Stowarzyszenie Abstynentów „Granica”, Zakład Pabianickiej Fabryki Narzędzi „PAFANA”, a także pod budynkami mieszkalnymi, głównie w śródmieściu i na osiedlu Piaski.
Za utrzymanie budowli ochronnych (w tym modernizację) odpowiada właściciel obiektu. Większość budynków to konstrukcje z lat 50. i 60. W latach 70. i 80. modernizowane były obiekty pozostające w zasobach komunalnych, obecnie w większości to wspólnoty mieszkaniowe.
„Brak jest w obecnym czasie przepisów, wytycznych itp. dotyczących wymagań w zakresie rzeczonych budowli. W fazie legislacji jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych, zasad użytkowania, kontroli i ewidencjonowania obiektów budowlanych stanowiących obiekty zbiorowej ochrony i służących bezpieczeństwu lub obronności państwa” – czytamy w piśmie odpowiadającym na zapytania radnych.
W 2023 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy pomocy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej stworzyło aplikację „SCHRONY”, która w formie interaktywnej mapy pozwala na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia (piwnic, schronów lub ukryć zabezpieczających). Na terenie całego kraju zewidencjonowano: 224.113 miejsc doraźnego schronienia (MDS – piwnic) oraz 10.622 budowle ochronne (w tym 903 schrony, 8.719 ukryć). Na terenie Pabianic w aplikacji określono około 160 obiektów (oprócz schronów i ukryć głównie są to piwnice budynków mieszkalnych).