• W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi honorowych dawców, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22-26 listopada.

    Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. To wtedy Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei. W 2023 roku uroczyście obchodzono 65-lecie powstania Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, a w przyszłym 2025 roku minie 90 lat, od kiedy na terenie Polski dokonano pierwszego poboru krwi.

    Honorowi krwiodawcy z Pabianic i powiatu pabianickiego od samego początku powstania Ruchu HDK PCK są niezmiennie ofiarni, jeśli chodzi o „dzielenie się tą cząstką życia”, jak potocznie nazywa się krew. Ostatnie dwa lata były w Pabianicach rekordowe, jeśli chodzi o ilość krwi oddawanej na rzecz lecznictwa. Została przekroczona „magiczna” liczba 1.500 litrów, jaką oddano w ciągu roku.

    Promocji honorowego oddawania krwi służą różnego rodzaju akcje i konkursy adresowane do krwiodawców, takie jak: Turniej „Młoda Krew Ratuje Życie”, w którym uczestniczą uczniowie szkół ponadpodstawowych, Program „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, w którym biorą udział strażacy ochotnicy i strażacy zawodowi. To są akcje organizowane na szczeblu ogólnopolskim i kierowane do wymienionych środowisk na terenie całego kraju. Na szczeblu lokalnym honorowe oddawanie krwi promowane jest przede wszystkim poprzez konkurs plastyczny o tematyce związanej z oddawaniem krwi, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowana jest powiatowa „Wampiriada Sportowa”.

    W bieżącym roku Polski Czerwony Krzyż dla uczczenia 80-lecia wybuchu powstania warszawskiego zorganizował ogólnopolską akcję pn. „W jak więzy krwi”, gdzie hasłem przewodnim było „Powstańcy oddali życie – Ty oddaj krew i uratuj życie”. Akcja trwała 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, czyli tyle ile trwało powstanie. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach podsumowali tę akcję. I tak z Pabianic i powiatu pabianickiego wzięło w niej udział 95 krwiodawców (tylu się zarejestrowało w pabianickim punkcie pobrań). Oddano 42.750 ml krwi. Spośród krwiodawców wylosowano (losowanie odbyło się w punkcie pobrań krwi w Pabianicach) 7 nazwisk. Są to: Sara SERWA, Przemysław ANTCZAK, Bartłomiej ŁAWNICZAK, Lidia GWIS, Kamil WOJTUNIK,  Ilona GAPYS i Przemysław STAWIARZ. Wymienieni otrzymają nagrody ufundowane przez darczyńcę. Nagrody będą przesłane pocztą. Gratulujemy!

    Na koniec ciekawostka związana z grupami krwi. Powszechnie wiadomo, że są cztery: A, B, AB i O. „Dzielą się” na dwa rodzaje ze względu na antygeny RH, czyli na grupy plusowe i minusowe –A Rh+ i A Rh-, B Rh+ i BRh-, ABRh+ i ABRh- oraz ORh+ i ORh-. Najrzadsza dotąd znana to grupa ABRh-, bo posiada ją zaledwie ok. 5-6% całej populacji świata. Jest jeszcze jedna niedawno odkryta grupa krwi tzw. „Złota krew”. Dlaczego „złota”? Ponoć płytki krwi z niej pozyskiwane mają złotawy odcień. „Złotą krew” posiada tylko 43 mieszkańców ziemi! Czym się taka krew charakteryzuje: nie ma ona ani antygenu „plus”, ani antygenu „,minus”. Mówiąc prościej, w przypadku potrzeby transfuzji krwi u takiej osoby, może ją ona otrzymać wyłącznie od osoby, w żyłach której takowa „złota krew” krąży,  co przy liczbie osób ją posiadającą może być mocno utrudnione.

    Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa na łamach tygodnika i portalu „Nowe Życie Pabianic” ukazały się stosowne podziękowania i życzenia zdrowia! Ponieważ podziękowań, zwłaszcza dla honorowych dawców krwi, nigdy za dużo, to raz jeszcze dziękujemy za ten „bezcenny dar życia” i prosimy, aby Państwo pamiętali, że: „oddając krew tym, którzy jej potrzebują  – dzień po dniu, kropla po kropli wypełniacie Państwo świat swoją dobrocią”!

                                                                                                          Rejonowa Rada

                                                                                                 Honorowego Krwiodawstwa

                                                                                               Polskiego Czerwonego Krzyża

                                                                                                    w  Pabianicach

    Udostępnij