• Samochody elektryczne to coraz częstszy widok na ulicach polskich miast. Rosnąca popularność tego rodzaju napędu wynika przede wszystkim z doskonałych osiągów oraz niewielkich kosztów użytkowania. Czy w obecnych realiach warto zainwestować w zakup auta elektrycznego? Prezentujemy zalety i wady tego rozwiązania!

    Co należy wiedzieć o autach elektrycznych? 

    Podstawowym parametrem pojazdów elektrycznych, który ma szczególne znaczenie dla komfortu użytkowania, jest zasięg na jednym ładowaniu. W zależności od pojemności baterii, ale też zapotrzebowania na energię elektryczną, jakim cechuje się dany samochód, naładowany w pełni akumulator zwykle pozwala przejechać od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów. Decydując się na wybór auta elektrycznego, warto więc przeanalizować swoje potrzeby i sposób użytkowania pojazdu.

    Nowoczesny „elektryk” doskonale sprawdzi się w miejskim użytkowaniu, szczególnie jeżeli dysponujemy własną ładowarką, najlepiej współpracującą z domową instalacją fotowoltaiczną. W takim przypadku koszty użytkowania auta będą minimalne. Z kolei kierowcy, którzy często pokonują długie trasy, niestety mogą narzekać na konieczność częstego ładowania akumulatora oraz oczekiwanie na swoją kolej podłączenia do ładowarki. Ciekawostką może być fakt, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest o wiele droższe niż spalinowego odpowiednika. Co więcej, w przypadku poważnej kolizji drogowej często okazuje się, że koszt naprawy „elektryka” czyni ją nieopłacalną, przez co ubezpieczyciel decyduje o szkodzie całkowitej.

    Główne zalety, czyli dlaczego warto zainwestować w auto elektryczne

    Samochody elektryczne posiadają mnóstwo zalet, dzięki którym skutecznie przyciągają do siebie nowych kierowców. Podstawową kwestią wartą poruszenia z pewnością mogą być osiągi, jakimi cechują się „elektryki”. W autach elektrycznych wystarczy dosłownie musnąć gaz, by pojazd wystrzelił do przodu, niczym bardzo mocny samochód wyścigowy. Co więcej, jeżeli dysponujemy własną ładowarką, na przykład w domu lub biurze, koszty codziennej jazdy mogą być kilkukrotnie niższe, niż ma to miejsce w przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym lub dieslem. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy mamy możliwość ładowania baterii w ciągu dnia, korzystając przy tym z instalacji fotowoltaicznej. Wówczas jazda jest praktycznie darmowa! Dużą zaletą jest także brak konieczności wykonywania serwisów olejowych. Auto elektryczne nie wymaga kosztownej i czasochłonnej wymiany oleju, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Większość aut z nowoczesnym napędem wyróżnia się też na tle konkurencji nowoczesnym wyglądem, który przyciąga wzrok przechodniów.

    Wady pojazdów elektrycznych, o których trzeba pamiętać!

    Główną wadą samochodów z napędem elektrycznym wciąż pozostaje czas ładowania oraz zasięg dostępny na pełnym akumulatorze. Dostępność publicznych stacji ładowania nie jest najlepsza, przez co zdarza się, że chcąc uzupełnić poziom baterii, musimy czekać w kolejce przez kilkadziesiąt minut. To ogromna wada dla kierowców, którzy pokonują duże dystanse i potrzebują samochodu, który pozwoli na sprawne podróże, bez konieczności robienia przerw na ładowanie. Sam proces uzupełniania akumulatora bywa też bardzo kosztowny, szczególnie gdy decydujemy się na skorzystanie z szybszych, ale sporo droższych ładowarek. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ładowanie auta w domu, jednak kierowcy, którzy nie mają takiej możliwości, muszą liczyć się z kosztami eksploatacji na poziomie bardzo zbliżonym do samochodów spalinowych.

    Ważnym zagadnieniem jest cena zakupu, ponieważ auta elektryczne, nawet używane, są stosunkowo drogie i z biegiem lat wcale nie tanieją. Kilkuletni „elektryk” to wydatek rzędu około stu tysięcy złotych, a pojazdy fabrycznie nowe potrafią kosztować setki tysięcy złotych. Z pewnością nie każdy wie też o tym, że w przypadku aut elektrycznych ubezpieczenie OC może być nawet kilkukrotnie droższe, niż w przypadku pojazdów spalinowych. 

    Czy zakup samochodu elektrycznego jest opłacalny?

    W ostatnich latach rynek samochodów elektrycznych zaczął dynamicznie się rozwijać, a kolejne modele prezentowane przez popularnych producentów zapewniają coraz większy zasięg na jednym ładowaniu baterii. Z tego względu inwestycja w „elektryka” jak najbardziej może być dobrym i opłacalnym wyborem. Wiele zależy jednak od indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika.

    Problemem aut elektrycznych wciąż jest zasięg, który w idealnych warunkach wynosić może około 500 kilometrów, zimą jednak dystans ten potrafi zmaleć o połowę. Przy długich trasach oznacza to konieczność zatrzymywania się i doładowywania akumulatora co 2–3 godziny. Z tego względu samochód elektryczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które na co dzień poruszają się po mieście, robiąc stosunkowo niewielkie przebiegi. W przypadku kierowców regularnie pokonujących większe dystanse zakup auta z napędem elektrycznym może być nieopłacalny, a przy tym dość frustrujący.

    Udostępnij

    Dodaj komentarz