Jeszcze nie tak dawno kampaniami namawiano pabianiczan do wymiany „kopciuchów”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (a co za tym idzie również Wojewódzki Fundusz, pod który bezpośrednio podlegamy) poinformował właśnie, że od 28 listopada wstrzymuje przyjmowanie wniosków w ramach programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Wnioski złożone do tego terminu zostaną rozpatrzone. Jak przekazał Fundusz, program wymaga reformy.
„Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków” – czytamy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I dalej: „ W ramach programu Czyste Powietrze obecnie NFOŚiGW skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków”. W połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Narodowy Fundusz składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm podejrzewanych o popełnianie przestępstw w ramach programu „Czyste Powietrze”.
„Dotyczy to 6 tysięcy wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze” z całej Polski. Wykonawcy, których działania NFOŚIGW zgłasza prokuraturze, złożyli wnioski o dotacje w imieniu beneficjentów o wartości ok. 600 mln zł. NFOŚiGW na bieżąco współpracuje z organami ścigania” – napisano.
Ponadto beneficjenci programu „Czyste Powietrze” składają bezpośrednio do organów ścigania zawiadomienia, że padli ofiarami oszustw ze strony wykonawców. Zgłoszenia o nieuczciwych wykonawcach i pośrednikach spływają także do NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.
Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie podana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W nowej odsłonie program wróci wiosną 2025 z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
Pabianice z kolei przygotowują się do drugiej edycji miejskiego programu wymiany „kopciuchów”, który jest uzupełnieniem programu rządowego. Pierwszy nabór wniosków odbył się w wakacje. Wpłynęło ich 46 na kwotę 120 tysięcy złotych.