W muzeum 18 grudnia odbył się coroczny koncert kolęd uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod hasłem „Jest taki dzień…”.
– Jest taki dzień, w którym gromadzimy się wszyscy razem w gronie naszych najbliższych i kultywujemy różne tradycje. Jedną z nich jest wspólne kolędowanie. Jego historia sięga aż czasów starożytnych, kiedy to ludzie obchodzili święta związane z przesileniem zimowym. Śpiewano wtedy pieśni na cześć bóstw i sił natury, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku – wprowadziła w temat i klimat koncertu Anna Skowron.
Prowadząca opowiedziała o pierwszych kolędach, które spełniały funkcje pieśni liturgicznych, a także o dobrze znanych kolędach, których korzenie sięgają średniowiecza.
Koncert rozpoczął duet fortepianowy Amelia Małek i Iga Ścieszko (przygotowany przez Maję Małek i Małgorzatę Adamek). Wybrzmiał dobrze znany utwór „Cicha noc”, który do dziś śpiewany jest w święta na całym świecie. Nic dziwnego, skoro przetłumaczono go na ponad 300 języków, w tym np. mongolski.
Spokojne i, jak się okazuje, ulubione przez Fryderyka Chopina „Lulajże, Jezuniu” na fagotach zagrały Emilia Bartłomiejczyk i Nadia Bartkiewicz z klasy Michała Łabeckiego. Spopularyzowaną w latach 60. przez nastoletnią Brendę Lee skoczną piosenkę „Rockin; around the Christmas tree” zagrał na fortepianie Jan Czekalski. Polskiego, nostalgicznego „Jezusa Malusieńkiego” zaprezentował duet fortepianowy Natalia Ścieszko i Maja Małek.
Lena Masłowska w duecie z akompaniatorką Martą Kubicką-Skurpel zagrała na oboju utwór „Feliz Navidad” Jose Feliciano. Do marszu ku Jezusowi zachęcał duet Helena i Franciszek Kłosińscy, grając rytmicznie na fortepianie „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Podniosłe utwory „Mędrcy świata” oraz „Anioł pasterzom mówił” usłyszeliśmy w wykonaniu tria: Jakub Dłubakowski (saksofon), Willem Podborski (saksofon) oraz Ilja Podborski (trąbka). Uczniowie zostali przygotowani do występu przez Szymona Żmudzińskiego. Duety fortepianowe: Wiktoria Domoń i Marta Pabiasz oraz Zofia Wawrzyniak i Maja Rzepkowska, sięgnęły po bardzo znane utwory: kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i piosenkę „Let it snow”.
Kwartet flecistek: Helena Dankowska, Kinga Reliszka, Konstancja Sroczyńska i Anna Trzeszczak, uwiódł słuchaczy wykonaniami kolęd „Gdy śliczna Panna” oraz „Z narodzenia Pana”. Kolęda „Cóż to jest za Dziecię” to zasługa innego muzycznego składu. Na scenie „Zacnego Dworu” pojawili się skrzypaczka Teodozja Łachacz, wiolonczelistka Alicja Chudzińska, operująca bębenkiem baskijskim Laura Dybowska oraz pianista Andrzej Ostrowski.
Świąteczną ucztę muzyczną w muzeum zwieńczyło góralskie „Gore gwiazda Jezusowi”, które zagrały skrzypaczki: Helena Łagowska, Alicja Kwiatek, Maja Pawłowska, Zuzanna Redel oraz Wiktoria Urbaniak, przygotowane przez Jolantę Bartoszek.
tekst i foto: Karolina