Pod takim hasłem Urząd Miejski zaprasza na konsultacje społeczne Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2025-2035. Opinie, propozycje lub uwagi można zgłaszać od 15 stycznia do 19 lutego.
W czwartkowe południe władze poinformowały o powstającym Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta.
– To nad czym teraz pracujemy, to trzeci dokument strategiczny w historii miasta, który będzie dotyczył kwestii rewitalizacji Pabianic. Mieliśmy Lokalny Program Rewitalizacji, który obowiązywał od 2007 do 2015 roku, później Program Rewitalizacji od 2017 do końca 2023 roku. Obecnie zaczynamy prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji Pabianic na lata 2025-2035 – rozpoczął spotkanie wiceprezydent Dawid Zakrzewski.
Obecnie miasto znajduje się na pierwszym etapie prac, który będzie dotyczył wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Do pomocy zaproszeni są mieszkańcy i wszystkie podmioty zainteresowane tym tematem.
Spotkania konsultacyjne odbędą się w dwóch terminach w Urzędzie Miejskim (ul. Zamkowa 16, sala nr 4). Prezentacja obszaru rewitalizacji wraz z dyskusją na temat wyznaczenia obszaru rewitalizacji – 29 stycznia o godz. 17.00, a prezentacja obszaru rewitalizacji oraz warsztaty dotyczące problemów i potencjałów obszaru rewitalizacji – 30 stycznia o godz. 17.00.
Materiał zebrany podczas konsultacji społecznych posłuży do wyznaczenia obszarów miasta, które w pierwszej kolejności wymagają działań rewitalizacyjnych. Po analizie różnych danych obszar rewitalizacji wstępnie obejmuje m.in. Trakt Kapituły Krakowskiej (ul. Zamkowa i ul. Warszawska do skrzyżowania z ul. Nawrockiego) wraz z sąsiednimi ulicami, w tym stare miasto, a także tereny nad Dobrzynką.
W tej sprawie można wypowiedzieć się również przez ankietę konsultacyjną dostępną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Wypełniony formularz należy dostarczyć drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja@um.pabianice.pl, drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miejski w Pabianicach, ul. Zamkowa 16, 95-200 Pabianice (z dopiskiem „Rewitalizacja”) lub osobiście do urzędu (od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ratusza). Ankiety przyjmowane będą od 15 stycznia do 19 lutego 2025 roku.
To pierwsze, ale nie ostanie, konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji. Będą prowadzone również na kolejnych etapach aż do opracowania programu rewitalizacji, który jako projekt uchwały zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Miejskiej. Prace nad programem powinny zakończyć się na początku 2026 roku.
– Chcemy rozmawiać z mieszkańcami naszego miasta o tym, jak ma wyglądać rewitalizacja Pabianic i jakie części Pabianic mają się w nim znaleźć. Na tym właśnie będą polegały te pierwsze konsultacje – mówił wiceprezydent.
Przygotowaniem programu zajmuje się konsorcjum Projekty Miejskie. W prace zaangażowana jest cała struktura Urzędu Miejskiego (wszystkie wydziały i jednostki, np. MCPS i ZDM). Zaproszono także Starostwo, Powiatowy Urząd Pracy i pabianicką komendę policji.
– Podchodzimy do tej kwestii szeroko i merytorycznie po to, by ten dokument, razem ze Strategią Rozwoju Miasta Pabianic, która została już przyjęta w poprzednich latach, ułatwił i pozwolił o jeszcze lepsze ubieganie się o środki zewnętrzne z europejskich i polskich programów, a także po to, by powstała swojego rodzaju konstytucja rozwoju miasta, która będzie zawierać spójną wizję tego rozwoju – powiedział wiceprezydent Zakrzewski.
Warto podkreślić, że w Programie chodzi o rewitalizację zarówno techniczną i infrastrukturalną, ale także społeczną i środowiskową.
– Proces rewitalizacji to proces, w którym w danym fragmencie miasta, zwanym obszarem rewitalizacji, odpowiadamy przez te najbliższe dziesięć lat różnymi działaniami na problemy, które się kumulują w tej części miasta. Hasłem rewitalizacji jest to, że rewitalizację robimy z ludźmi i dla ludzi – podkreślał Andrzej Brzozowy z konsorcjum Projekty Miejskie.
Mieszkańcy będą zachęcani (plakatami, informacjami w miejskich autobusach, materiałami w mediach społecznościowych, a także w lokalnej prasie) do udziału w przygotowaniach Programu oraz dzielenia się swoją wiedzą, pomysłami i potrzebami.
Rafał Gajewski z Projektów Miejskich przedstawił etapy przygotowania Programu Rewitalizacji.
– Mamy nadzieję, że pierwszy etap zakończy się w pierwszym kwartale tego roku, kiedy wejdzie w życie uchwała Rady Miejskiej w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, już po konsultacjach społecznych. Na drugi kwartał wstępnie planujemy dużo wydarzeń konsultacyjnych i partycypacyjnych – spacery badawcze, otwarte warsztaty dla mieszkańców, otwarte spotkania, debaty z młodzieżą czy ankietę na temat problemów, potrzeb i potencjałów obszaru rewitalizacji. To wszystko po to, by dowiedzieć się od mieszkańców, co im się podoba i nie podoba na obszarze rewitalizacji. To będzie prowadziło do przygotowania Gminnego Projektu Rewitalizacji, który mamy nadzieję konsultować z mieszkańcami w ostatnim kwartale tego roku – wyliczał.
W Urzędzie Marszałkowskim w ramach funduszy zewnętrznych przewidziane są odrębne środki finansowe na zadania inwestycyjne z Gminnego Programu Rewitalizacji. Przyjęcie tego dokumentu jest kluczowe, by Pabianice mogły o takie środki aplikować i z tych środków głównie finansować zadania (z przewidzianym wkładem własnym).
Obszar rewitalizacji wyznaczyć pomoże 26 wskaźników. 15 z nich dotyczy sfery społecznej (np. poziom bezrobocia, ile osób korzysta z pomocy społecznej, ile jest rozpoczętych procedur „niebieskich kart”), a pozostałe – sfery przestrzennej, środowiskowej (np. zanieczyszczenie powietrza), technicznej (np. liczba budynków w złym stanie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) i gospodarczej (np. liczba przedsiębiorstw, również tych, które zawiesiły swoją działalność).
Rewitalizacja miasta to tzw. projekty twarde i miękkie, czyli np. termomodernizacje, kompleksowe remonty i uciepłownianie budynków, działania wspierające i promujące zatrudnienie, programy edukacyjne czy wspomagające aktywność wolontaryjną.
foto: red.