• Urolodzy ze szpitala w Pabianicach przeprowadzili za pomocą wysokiej mocy lasera holmowego pierwsze zabiegi HoLEP. To małoinwazyjny oraz, co bardzo ważne, skuteczny sposób leczenia problemów z oddawaniem moczu.

    Powyższa metoda jest dostępna w Pabianickim Centrum Medycznym od niedawna.

    – Pierwsi pacjenci zostali poddani tym zabiegom na przełomie listopada i grudnia. Po kilku tygodniach wiemy już, że rezultaty są dobre, co stanowi dla nas powód do satysfakcji i utwierdza w przekonaniu, że poszerzenie zakresu świadczeń o HoLEP było słuszną decyzją – zaznacza Maciej Migus, lekarz z oddziału urologicznego w PCM.

    Wskazań do zabiegu istnieje co najmniej kilka, m.in. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji, częstomocz nocny, zaleganie moczu, jego zatrzymanie lub osłabiony strumień. Każda z tych dolegliwości powoduje w codziennym funkcjonowaniu duży dyskomfort.

    HoLEP jest zabiegiem przełomowym, dlatego dołączy na stałe do dotychczas stosowanych metod leczenia, takich jak TURP, czyli przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego czy adenomektomia, tj. przezpęcherzowe usunięcie prostaty. I ma nad dwoma ostatnimi przewagę. Dlaczego?

    – Możemy skutecznie leczyć pacjentów z dużą objętością gruczołu krokowego – nawet do 200 mililitrów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powikłań. Zaletami zabiegu są ponadto mniejsza utrata krwi, krótszy pobyt w szpitalu (od 5 do 7 dni) oraz skrócenie całego okresu rekonwalescencji – wyjaśnia Maciej Migus. – Warto też podkreślić, że ta metoda jest szczególnie korzystna dla osób z chorobami współistniejącymi, nie wspominając o najważniejszym – poprawie komfortu życia każdego pacjenta.

    Przerost prostaty najczęściej dotyka mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia. Czasami nie daje objawów, jednak, jak podkreślają urolodzy, duże gruczoły krokowe powinny być usuwane, ponieważ mogą uszkadzać mięsień pęcherza moczowego oraz wpływać na górne drogi moczowe, powodując ich kamice i infekcje.

    Ważną rolę odgrywa w tym przypadku profilaktyka, o którą łatwo zadbać, zgłaszając się przynajmniej dwa razy w roku na badania do poradni urologicznej. Taka funkcjonuje również w Pabianickim Centrum Medycznym. Zapisy na wizyty odbywają się pod numerem (42) 22-53-855.

    Poradnia jest czynna następująco:

    poniedziałek: 15.40 – 19.00
    wtorek: 12.00 – 19.00
    środa: 15.40 – 19.00
    czwartek: 12.00 – 19.00
    piątek: 10.00 – 14.00 i 15.40 – 19.00

    Udostępnij