• Dokładnie sto lat temu – w 1925 rokuzaczęły powstawać jednostki Policji Kobiecej. I aby uczcić rocznicę, 9 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wyjątkowy koncert pt.Nuta kobiecej odwagi w akompaniamencie policyjnego munduru.

    W sali widowiskowej zasiedli między innymi: przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i firm powiatu pabianickiego, a na scenie zaprezentowała się Nieetatowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod batutą Kamila Streit-Wlaźlaka. Słuchaczy powitała utworem „Babę zesłał Bóg” Renaty Przemyk.  

    Wydarzenie było zorganizowane i poprowadzone przez pabianickie funkcjonariuszki: podkom. Agnieszkę Jachimek i mł. asp. Martę Bączyk.

    Ten rok jest dla nas wyjątkowy ze względu na przypadającą rocznicę stulecia kobiet w policji. To właśnie paniom wniebieskiej formacjidedykowany jest ten koncert – powiedziały prowadzące.

    Repertuar koncertu wypełniły same przeboje, takie jak m.in. „Baśka” Wilków, filmowa „Pretty Woman” Roya Orbisona, „Dumka na dwa serca” Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka oraz  „Róża i bez” Andrzeja Żarneckiego z serialu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Wyjątkowo zabrzmiał w wydaniu na orkiestrę i głos utwór „My way” Franka Sinatry, a także „Can’t help falling in love with you”.

    Pomiędzy utworami usłyszeć można było żarty i anegdoty. Konferansjerki opowiadały również o tym, jak znalazły się w „niebieskich szeregach”, choć nie każda z dróg była oczywista.

    Głos zabrał komendant policji w Pabianicach insp. Jarosław Tokarski:Stulecie kobiet w policji będziemy celebrować każdego dnia tego roku. Myślę, że służba ta nie mogłaby istnieć bez kobiet. Początkowo były to tylko określone dziedziny, zadania. Dzisiejszy koncert to hołd dla tych kobiet, które to zapoczątkowały. Jest to podziękowanie dla tych, które od 1925 roku do teraz służą w policji. Dziś wszystkim policjantkom i pracownicom składam najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i tego, by spełniały marzenia. Życzę, byście czuły się spełnione i docenione.

    O historii kobiet w policji opowiadał podczas wykładu prezes stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Jarosław Olbrychowski.

    W przerwie koncertu można było kupić kalendarze ze zdjęciami policjantów i policjantek. Dochód z ich sprzedaży będzie przekazany na cele charytatywne.

    Wiceprzewodniczący zarządu terenowego NSZZ policjantów KPP w Pabianicach nadkom. Oskar Hans oraz insp. Jarosław Tokarski przekazali czek na rzecz fundacji „Połóż serce na dłoni”, która zajmuje się pomocą dzieciom poszkodowanym w powodzi.

    Udostępnij