• „Włącz się w prace nad rewitalizacją miasta” – pod takim hasłem Urząd Miejski zaprasza pabianiczan na konsultacje społeczne. Opinie, propozycje lub uwagi do Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2025-2035 można zgłaszać do 19 lutego.

    Powstający Gminny Program Rewitalizacji Miasta to trzeci dokument strategiczny w historii Pabianic, który będzie dotyczył kwestii rewitalizacji.

    – Mieliśmy Lokalny Program Rewitalizacji, który obowiązywał od 2007 do 2015 roku, później Program Rewitalizacji od 2017 do końca 2023 roku. Obecnie zaczynamy prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji Pabianic na lata 2025-2035 – mówi wiceprezydent Dawid Zakrzewski.

    Obecnie miasto znajduje się na pierwszym etapie prac, który dotyczy wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Do pomocy zaproszeni są mieszkańcy i wszystkie podmioty zainteresowane tym tematem.

    Za nami dwa spotkania konsultacyjne, które odbyły się w ratuszu. Pierwsze (29 stycznia o godz. 17.00) dotyczyło prezentacji obszaru rewitalizacji wraz z dyskusją na temat wyznaczenia tegoż obszaru. Obecni byli: wiceprezydent Dawid Zakrzewski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Kupś, przedstawiciele grupy „Projekty Miejskie” (Andrzej Brzozowy, Rafał Gajewski i Dariusz Brzozowski), mieszkańcy miasta, a także specjalistka do spraw rewitalizacji w UM Marta Baśko.

    Dariusz Brzozowski wyjaśniał m.in. zasady składania wniosków dotyczących rewitalizacji oraz zasady wyznaczania granic obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. To podział miasta na jednostki analityczne, zebranie danych statystycznych, opracowanie 18 wskaźników wynikających ze sfery społecznej i przypisanych im wartości. Ich rozmieszczenie przedstawione zostało na prezentowanych podczas konsultacji wykresach.

    Pytania i wnioski dotyczyły także m.in. dostępu do ośrodków kultury i umieszczania w nich udogodnień dla osób niepełnosprawnych, co według dra Sebastiana Adamkiewicza obecnego na konsultacjach, jest ważnym elementem całości procesu rewitalizacji.

    Następnego dnia (30 stycznia o godz. 17.00) w ratuszu odbyły się prezentacja obszaru rewitalizacji oraz warsztaty dotyczące problemów i potencjałów obszaru rewitalizacji.

    Materiał zebrany podczas konsultacji społecznych posłuży do wyznaczenia obszarów miasta, które w pierwszej kolejności wymagają działań rewitalizacyjnych. Po analizie różnych danych obszar ten wstępnie obejmuje m.in. Trakt Kapituły Krakowskiej (ul. Zamkowa i ul. Warszawska do skrzyżowania z ul. Nawrockiego) wraz z sąsiednimi ulicami, w tym stare miasto, a także tereny nad Dobrzynką.

    Warto podkreślić, że w Programie chodzi o rewitalizację zarówno techniczną i infrastrukturalną, ale także społeczną i środowiskową.

    Przypominamy, że w tej sprawie można wypowiedzieć się również przez ankietę konsultacyjną dostępną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Wypełniony formularz należy dostarczyć drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja@um.pabianice.pl, drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miejski w Pabianicach, ul. Zamkowa 16, 95-200 Pabianice (z dopiskiem „Rewitalizacja”) lub osobiście do urzędu (od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ratusza). Ankiety przyjmowane są od 15 stycznia do 19 lutego 2025 roku.

    foto: red.

    Udostępnij