• Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej będą odbywali w Pabianickim Centrum Medycznym praktyki, które mają stać się dla nich szansą na podjęcie w przyszłości stałego zatrudnienia. Niewykluczone, że w niektórych przypadkach tym miejscem będzie właśnie szpital.

    Umowa w sprawie praktyk została zawarta między PCM i Miejskim Centrum Pomocy Społecznej, w strukturach którego funkcjonuje WTZ. Docelowo, w dłuższym okresie czasu, skorzysta z nich około 30 osób.

    Jakie zadania zostaną im powierzone? Od prostych prac biurowych, np. układania czy niszczenia dokumentacji w różnych działach administracji, poprzez gospodarczo-porządkowe, jak grabienie liści.

    – Nie jest to dla nas zupełna nowość, gdyż pierwszych praktykantów z Warsztatu Terapii Zajęciowej mieliśmy w szpitalu już kilkanaście miesięcy temu. Sprawdzili się bardzo dobrze, a ponieważ współpracę chwaliły obie strony, zapadła decyzja, aby podjąć ją na stałe – wyjaśnia dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego, który podpisał umowę z dyrekcją MCPS.

    Jedna osoba będzie mogła odbywać praktyki maksymalnie przez pół roku, ale nie krócej niż trzy miesiące (w zależności od tempa nabywania nowych umiejętności). Pierwsi praktykanci w ramach zawartej właśnie umowy pojawią się w PCM w marcu. Opiekę nad nimi (jednorazowo dwiema osobami) ma sprawować trener pracy.

    – Możliwość odbywania takich praktyk w szpitalu, czy też, na co bardzo liczymy, również w innych zakładach pracy, jest dla uczestników WTZ niezwykle ważna. Pokazuje im bowiem, że niepełnosprawność to nie ograniczenia, a szanse i możliwości, między innymi w obszarze aktywizacji zawodowej. Praktyki mają ich przygotować do podjęcia zatrudnienia. A to naprawdę wspaniała perspektywa, która zmienia mentalność pracodawców i całej lokalnej społeczności – podkreśla Agnieszka Jaksa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.

    Udostępnij