• Ireneusz Jarzyński, pasjonat lokalnej historii i twórca filmów dokumentalnych o dziejach pabianickich szkół, zakończył pracę nad kolejnym projektem.

    W marcu odbędzie się premierowy pokaz filmu o Mieczysławie Rozwensie (1899-1971), długoletnim urzędniku magistratu Pabianic, który w okresie międzywojennym wykonał bardzo dużo ciekawych zdjęć naszego miasta.

    Prace nad nowym obrazem trwały blisko dwa lata. Inspiracją dla autora był bogaty dorobek magistrackiego fotografa i dokumentalisty, a także jego ciekawy i burzliwy życiorys. Film został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miejskiego oraz pod patronatem prezydenta Pabianic.

    – Cieszę się, że udało mi się zrealizować ten filmowy projekt, gdyż nie było to łatwe zadanie – mówi Ireneusz Jarzyński. – Dokument nosi tytuł „Fotograf z Pabianic” i przypomina postać przedwojennego fotografa-amatora. Zdjęcia wykonane przez Mieczysława Rozwensa są najlepsze pod każdym względem, a także świetnie dokumentują przedwojenne Pabianice. Dzięki pomocy wielu osób i instytucji udało mi się odtworzyć jego ciekawy życiorys, a także przypomnieć jego piękne i unikatowe zdjęcia.

    W filmie dokumentalista zaprezentuje większość zdjęć autorstwa Mieczysława Rozwensa, a także opowie o jego współpracy z Gazetą Pabianicką, wydawcami przedwojennych pocztówek i ilustrowanych opracowań dotyczących historii miasta. Filmowy dokument powstał przy współpracy z lokalnymi muzeami, a także Łódzkim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Oprócz ciekawego materiału archiwalnego w postaci zdjęć i dokumentów autor wykorzystał fragmenty wywiadów z kustoszami Muzeum Miasta Pabianic – Anetą Adamczyk i Joanną Aleksandrowicz oraz dr Ludwiką Majewską, kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W filmie wystąpiła także prawnuczka Mieczysława Rozwensa – Agnieszka Rozwens-Bott, która obecnie mieszka w Lesznie. W dokumencie nie zabrakło także komentarza prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

    – Dużym utrudnieniem było zdobycie jakichkolwiek informacji oraz materiałów archiwalnych – dodajetwórca filmu. – Rozwens nie żyje już od ponad 50 lat, a w Pabianicach nie mieszka żaden z jego potomków. Dzięki jednak dużej determinacji udało mi się pozyskać niezbędny materiał do filmu. Także dzięki Monice Didoch, redaktor naczelnej Nowego Życia Pabianic, która rekomendowała mój wniosek do IPN, dotarłem do sensacyjnych dokumentów dotyczących Mieczysława Rozwensa z okresu okupacji hitlerowskiej oraz pierwszych lat po zakończeniu II wojny.

    Uroczysta premiera filmu 4 marca o godzinie 17.30 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 14 z udziałem lokalnych władz, przedstawicieli muzeów, a także miłośników historii Pabianic. Wstęp wolny.

    Ol.

    foto: zbiory prywatne

    Udostępnij