• Na wycieczkę do Wrocławia pojechali turyści z pabianickiego oddziału PTTK.

    Zwiedzanie rozpoczęli od Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

    – Odra wyznaczała granicę północną historycznego miasta. Zaczynamy tutaj od zwiedzania Muzeum Uniwersytetu – powiedział,  oprowadzając wycieczkę, Sebastian Bagiński, przewodnik.

    W dwóch pierwszych salach wystawowych nazwanych imionami profesorów Romana Longshamps de Beriera i Stefana Banacha obejrzano pomoce naukowe, portrety uczonych, berła rektorskie. Następnie zwiedzano Oratorium Marianum i słynną Aulę Leopoldina. Aula wykorzystywana do uroczystości akademickich olśniewa barokowym wystrojem.

    Ostatnim punktem zwiedzania było wejście na wieżę matematyczną, z której pabianiczanie podziwiali panoramę miasta. W wieży można było obejrzeć również wystawę zegarów słonecznych oraz ekspozycję instalacji artystycznych Katarzyny Krej.

    Spacer  z  przewodnikiem po starym mieście zakończono na rynku przy zabytkowym ratuszu. Wrocławski ratusz to perła architektury gotyckiej i renesansowej. Elewację budynku zdobią okazałe, misternie wykonane rzeźby i ornamenty. Atrakcją jest imponujący zegar.

    Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, czyli centrum wiedzy o wodzie. Jest to miejsce, w którym technologie multimedialne służą ukazywaniu wody z różnych perspektyw. Obiekt podzielony jest na 7 stref tematycznych. Zwiedzanie rozpoczęto od obejrzenia projekcji multimedialnej na 65-metrowym ekranie, opowiadającej o tym, jak na Ziemi pojawiła się woda. W Strefie Głębiny turyści obejrzeli m.in. modele stworzeń zamieszkujących morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po najmniejsze bakterie.

    Na zakończenie wycieczki turyści odwiedzili Ogród Świateł „Dzika Azja”. Dzięki świetlnym instalacjom poznawali najbardziej rozpoznawalne gatunki zwierząt tego kontynentu.

    – Wrocław to miasto, któremu nic nie brakuje. Jest tutaj wszystko: zabytki i sztuka, kościoły, przyroda i sport. Warto przyjeżdżać do stolicy Dolnego Śląska – zapraszał przewodnik.

    foto: Ol.

    Udostępnij