„Światłoczuła” to najnowszy film w reżyserii Tadeusza Śliwy – twórcy hitów „(Nie)znajomi” i „Gang zielonej rękawiczki”, a także laureata wielu nagród, w tym zdobywcy Fryderyka za teledysk do utworu „Początek” zrealizowanego dla Męskiego Grania.

Producentami tego absolutnie wyjątkowego filmu o miłości jest ekipa z Wonder Films odpowiedzialna m.in. za takie kinowe przeboje jak: „Psy 3. W imię zasad”, „Zołza”, czy „Jack Strong”.
„Światłoczuła” to film o miłości, daleko wychodzący poza schematy gatunku. Porusza zmysły, pobudza wyobraźnię i skłania do przemyśleń. Doskonała propozycja na świąteczno-noworoczny czas, bo to kino pełne emocji, których w tym czasie szczególnie nam potrzeba; szczere, czułe, wzruszające, a momentami zabawne.
Wykreowana przez wschodzącą gwiazdę polskiego kina Matyldę Giegżno Agata jest mocną, pewną siebie bohaterką, która skradnie Wasze serca. Mimo swojej niewidomości ta dziewczyna umie o siebie zadbać i potrafi cieszyć się życiem, pokazując dystans do siebie i świata przy pomocy szczypty humoru.
Chłopak, którego spotyka na swej drodze – Robert (Ignacy Liss) – jest uznanym fotografem. Ma wszystko, ale czuje jakby nie miał nic. Ich spotkanie zmieni wszystko. Razem zmierzą się z przeszłością i własnymi ograniczeniami, odkrywając, że prawdziwa miłość rodzi się z akceptacji i odwagi, by być sobą.
W rolach głównych widzowie zobaczą wschodzące gwiazdy – Matyldę Giegżno („Kos”, „Klangor”) oraz Ignacego Lissa („Znachor”, „Sortownia”), którym partnerować będą: Bartłomiej Deklewa, który zachwycił widownię i krytyków serialu „Absolutni debiutanci”, a także Aleksandra Pisula („Król”, „Atak paniki”).
Agata pracuje z nastoletnią młodzieżą w ośrodku wychowawczym, nurkuje na bezdechu, kocha życie i czerpie z niego pełnymi garściami. Nie widzi od dziecka. Robert jest gwiazdą fotografii. Choć mogłoby się zdawać, że ma wszystko – karierę, popularność, uznanie, to czuje jakby nie miał nic. Ich losy splatają się w nieoczekiwanym momencie – podczas sesji zdjęciowej. To spotkanie rozpoczyna inspirującą podróż ku poszukiwaniu akceptacji i odwadze bycia sobą. Agata uczy Roberta odbierać świat za pomocą wszystkich zmysłów. On uczy ją otwartości na to, co nowe, nieznane. Wspólnie zmierzą się z własnymi ograniczeniami, przeszłością i zawalczą o to, co w życiu najważniejsze – o miłość.
Fot. Karolina Grabowska, Anna Włoch
Gatunek: romans
Produkcja: Polska 2024
Reżyseria: Tadeusz Śliwa („(Nie)znajomi”, „Gang zielonej rękawiczki”)
Scenariusz: Tomasz Klimala („365 dni”, „Furioza”), Hanna Węsierska („Skazana”, „Mayday”, „Lejdis”)
Producenci: Klaudiusz Frydrych („Minghun”, „Jack Strong”, „Psy 3. W imię zasad”, „Sęp”), Inga Kruk („Minghun”, „Twarz”, „W imię”), Agata Dybul („Zołza”, „Każdy wie lepiej”, “Powrót”)
Producent kreatywny: Krzysztof Rak („Boże Ciało”, „Bogowie”, „Sztuka kochania”)
Obsada: Matylda Giegżno („Kos”, „Warszawianka”, „Klangor”), Ignacy Liss („Znachor”, „Sortownia”), Bartłomiej Deklewa („Absolutni debiutanci”, „#BringBackAlice”), Aleksandra Pisula („Wojenne dziewczyny”, „Król”, „Atak paniki”)
Kierownictwo produkcji: Weronika Pacewicz („Minghun”, „Broad Peak”, „Bejbis”)
Zdjęcia: Michał Englert („Kobieta z…”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Teściowie”)
Scenografia: Ewa Mroczkowska („Kobieta z…”, „Chleb i sól”)
Kostiumy: Małgorzata Karpiuk („Rzeczy niezbędne”, „Absolutni debiutanci”)
Charakteryzacja: Daria Siejak („Wołyń”, „Teściowie 2”)
Montaż: Robert Gryka („Gang zielonej rękawiczki”, „Chemia”)
Dźwięk: Jarosław Bajdowski („Minghun”, „Żeby nie było śladów”, „Atak paniki”), Wojciech Mielimąka Mpse („Bokser”, „Johnny”)
Efekty specjalne: Di Factory
Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Film realizowany ze wsparciem Polskiego Związku Niewidomych
Opieka medyczna – Alab Laboratoria
Film współfinansowany przez Artom Media
Produkcja Wonder Films Sp. z o.o.
Koprodukcja Telewizja Polska S.A.
Dystrybucja: Kino Świat

Film wyświetlony zostanie w kinie Tomi w wersji z audiodeskrypcją oraz (po raz pierwszy) z tłumaczeniem na polski język migowy. Audiodeskrypcja poprzez Kino Dostępne – https://youtu.be/5fK6aFwNad8
Bilety w cenie 20 zł w sprzedaży w kasie kina oraz on-line: https://kinotomi.pl/film/2025-kino-seniorzy-swiatloczula. W przypadku tego cyklu Tomi uruchamia rezerwację telefoniczną pod nr: 42 245 42 69.