• „Światłoczuła” to najnowszy film w reżyserii Tadeusza Śliwy – twórcy hitów „(Nie)znajomi” i „Gang zielonej rękawiczki”, a także laureata wielu nagród, w tym zdobywcy Fryderyka za teledysk do utworu „Początek” zrealizowanego dla Męskiego Grania.

    Producentami tego absolutnie wyjątkowego filmu o miłości jest ekipa z Wonder Films odpowiedzialna m.in. za takie kinowe przeboje jak: „Psy 3. W imię zasad”, „Zołza”, czy „Jack Strong”.

    „Światłoczuła” to film o miłości, daleko wychodzący poza schematy gatunku. Porusza zmysły, pobudza wyobraźnię i skłania do przemyśleń. Doskonała propozycja na świąteczno-noworoczny czas, bo to kino pełne emocji, których w tym czasie szczególnie nam potrzeba; szczere, czułe, wzruszające, a momentami zabawne. 

    Obraz zawierający niebo, osoba, pojazd, samochód

Opis wygenerowany automatycznie

    Wykreowana przez wschodzącą gwiazdę polskiego kina Matyldę Giegżno Agata jest mocną, pewną siebie bohaterką, która skradnie Wasze serca. Mimo swojej niewidomości ta dziewczyna umie o siebie zadbać i potrafi cieszyć się życiem, pokazując dystans do siebie i świata przy pomocy szczypty humoru.

    Chłopak, którego spotyka na swej drodze – Robert (Ignacy Liss) – jest uznanym fotografem. Ma wszystko, ale czuje jakby nie miał nic. Ich spotkanie zmieni wszystko. Razem zmierzą się z przeszłością i własnymi ograniczeniami, odkrywając, że prawdziwa miłość rodzi się z akceptacji i odwagi, by być sobą. 

    W rolach głównych widzowie zobaczą wschodzące gwiazdy – Matyldę Giegżno („Kos”, „Klangor”) oraz Ignacego Lissa („Znachor”, „Sortownia”), którym partnerować będą: Bartłomiej Deklewa, który zachwycił widownię i krytyków serialu „Absolutni debiutanci”, a także Aleksandra Pisula („Król”, „Atak paniki”). 

    Agata pracuje z nastoletnią młodzieżą w ośrodku wychowawczym, nurkuje na bezdechu, kocha życie i czerpie z niego pełnymi garściami. Nie widzi od dziecka. Robert jest gwiazdą fotografii. Choć mogłoby się zdawać, że ma wszystko – karierę, popularność, uznanie, to czuje jakby nie miał nic. Ich losy splatają się w nieoczekiwanym momencie – podczas sesji zdjęciowej. To spotkanie rozpoczyna inspirującą podróż ku poszukiwaniu akceptacji i odwadze bycia sobą. Agata uczy Roberta odbierać świat za pomocą wszystkich zmysłów. On uczy ją otwartości na to, co nowe, nieznane. Wspólnie zmierzą się z własnymi ograniczeniami, przeszłością i zawalczą o to, co w życiu najważniejsze – o miłość.

    Obraz zawierający osoba, w pomieszczeniu, Ludzka twarz, ubrania

Opis wygenerowany automatycznie

    Fot. Karolina Grabowska, Anna Włoch

    Gatunek: romans

    Produkcja: Polska 2024

    Reżyseria: Tadeusz Śliwa („(Nie)znajomi”, „Gang zielonej rękawiczki”)

    Scenariusz: Tomasz Klimala („365 dni”, „Furioza”), Hanna Węsierska („Skazana”, „Mayday”, „Lejdis”)

    Producenci: Klaudiusz Frydrych („Minghun”, „Jack Strong”, „Psy 3. W imię zasad”, „Sęp”), Inga Kruk („Minghun”, „Twarz”, „W imię”), Agata Dybul („Zołza”, „Każdy wie lepiej”, “Powrót”)

    Producent kreatywny: Krzysztof Rak („Boże Ciało”, „Bogowie”, „Sztuka kochania”)

    Obsada: Matylda Giegżno („Kos”, „Warszawianka”, „Klangor”), Ignacy Liss („Znachor”, „Sortownia”), Bartłomiej Deklewa („Absolutni debiutanci”, „#BringBackAlice”), Aleksandra Pisula („Wojenne dziewczyny”, „Król”, „Atak paniki”)

    Kierownictwo produkcji: Weronika Pacewicz („Minghun”, „Broad Peak”, „Bejbis”)

    Zdjęcia: Michał Englert („Kobieta z…”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Teściowie”)

    Scenografia: Ewa Mroczkowska („Kobieta z…”, „Chleb i sól”)

    Kostiumy: Małgorzata Karpiuk („Rzeczy niezbędne”, „Absolutni debiutanci”)

    Charakteryzacja: Daria Siejak („Wołyń”, „Teściowie 2”)

    Montaż: Robert Gryka („Gang zielonej rękawiczki”, „Chemia”)

    Dźwięk: Jarosław Bajdowski („Minghun”, „Żeby nie było śladów”, „Atak paniki”), Wojciech Mielimąka Mpse („Bokser”, „Johnny”)

    Efekty specjalne: Di Factory

    Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Film realizowany ze wsparciem Polskiego Związku Niewidomych

    Opieka medyczna – Alab Laboratoria

    Film współfinansowany przez Artom Media

    Produkcja Wonder Films Sp. z o.o.

    Koprodukcja Telewizja Polska S.A.

    Dystrybucja: Kino Świat

    Film wyświetlony zostanie w kinie Tomi w wersji z audiodeskrypcją oraz (po raz pierwszy) z tłumaczeniem na polski język migowy. Audiodeskrypcja poprzez Kino Dostępne – https://youtu.be/5fK6aFwNad8

    Bilety w cenie 20 zł w sprzedaży w kasie kina oraz on-line: https://kinotomi.pl/film/2025-kino-seniorzy-swiatloczula. W przypadku tego cyklu Tomi uruchamia rezerwację telefoniczną pod nr: 42 245 42 69.

    Udostępnij