Od wczoraj w powiecie pabianickim trwa kwalifikacja wojskowa.
Kwalifikacja odbywa się przy ul. Sejmowej 2 w Pabianicach. W tym samym miejscu zorganizowano w poniedziałek (3 marca) konferencję prasową z udziałem starosty Arkadiusza Jaksy i zastępcy szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi majora Cezarego Zbuckiego.
– Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która trwać będzie do kwietnia. Objęte są nią wszystkie osoby, które mają skończone 19 lat, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w zależności od profilu kształcenia – mówił wczoraj starosta Arkadiusz Jaksa.
W naszym powiecie kwalifikacja dotyczy 690 osób, w tym 49 kobiet. Starosta podkreślił, że po jej przebyciu jedną z możliwych ścieżek kariery jest zawodowa służba w wojsku.
Wiceszef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi major Cezary Zbucki przedstawił cel kwalifikacji, jakim jest założenie ewidencji wojskowej osób do niej wezwanych, sprawdzenie tożsamości kandydata, nadanie mu kategorii zdolności do służby, wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji, a także uregulowanie stosunku do służby. Major powiedział także o nadaniu stopnia szeregowego i przenoszeniu do pasywnej rezerwy, co również należy do zadań kwalifikacji.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Wojskowego Centrum Kształcenia medycznego oraz IX Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiadali kandydatom o tym, jak wygląda służba w ich jednostkach.
Przypomnijmy: do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się w tym roku:
- mężczyzn urodzonych w 2006 roku
- mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.