• Projekt Pabianice chce upamiętnić włókniarki, a ogłosił to w czasie czwartkowej (6 marca) konferencji prasowej.

    Uczestniczyli w niej m.in. Krzysztof Rąkowski, Tomasz Morzyszek, Marta Woźniak oraz Zofia Kriger-Kozłowska.

    W Projekcie Pabianice zawsze stawiamy na rozwój i postęp, ale dziś chcielibyśmy przypomnieć o przeszłości i odnieść się do niej. Warto pamiętać o historii Pabianic i młodych mieszkańcach, przypomnieć im o tym, co działo się w naszym mieście ponad sto lat temu. Chcemy wykorzystać do tego inicjatywę uchwałodawczą – rozpoczął Tomasz Morzyszek.

    Temat godnego upamiętnienia pabianickich włókniarek podjęła Marta Woźniak, zaznaczając, że warunkiem rozwoju jest znajomość historii międzynarodowej, krajowej i lokalnej. Rozkwit Pabianic sięga XIX wieku. Przypomniała o rozwoju przemysłu włókienniczo-bawełnianego w Pabianicach w okresie między 1825 rokiem a wiekiem XX. Podkreśliła przede wszystkim rolę włókniarek, ich zaangażowania i pracę.

    Były one częścią tego miasta. I to właśnie włókniarki zasługują na upamiętnienie – podkreślała.

    Zofia Kriger-Kozłowska poinformowała podczas konferencji o złożeniu przez komitet Projektu Pabianice prośby do prezydenta Grzegorza Mackiewicza o wyznaczenie terminu spotkania. Jego celem będzie ustalenie lokalizacji, której patronkami staną się właśnie pabianickie włókniarki. 

    Stowarzyszenie Projekt Pabianice powołało komitet inicjatywy uchwałodawczej, którego zadaniem jest uhonorowanie pabianickich włókniarek. Naszym następnym krokiem będzie zbieranie podpisów pod uchwałą – prezentowała przyszłe działania Projektu Pabianice Zofia Kriger-Kozłowska.

    Chcemy wskazywać to, co jest dobre lokalnie. Zacznijmy od faktu, że mieszkańcyksięgarze, przedsiębiorcy, nauczyciele, a także całe rzesze ludzi mieszkających w Pabianicachpowinni zgłaszać i formułować potrzeby naszego miasta. Może się to dziać właśnie dzięki inicjatywom uchwałodawczym. Uhonorowanie włókniarek to właśnie jedna z tych inicjatyw – podkreślił Morzyszek.

    Wnioski obejmują zgłoszenie trzech lokalizacji, w których można będzie uhonorować przedstawicielki pabianickiego przemysłu. To skwer sąsiadujący z Miejskim Ośrodkiem Kultury lub ulica na terenie byłych zakładów PAMOTEX. Trzecia z lokalizacji ogłoszona będzie po spotkaniu przedstawicieli Projektu Pabianice z prezydentem.

    Udostępnij