Projekt Pabianice chce upamiętnić włókniarki, a ogłosił to w czasie czwartkowej (6 marca) konferencji prasowej.
Uczestniczyli w niej m.in. Krzysztof Rąkowski, Tomasz Morzyszek, Marta Woźniak oraz Zofia Kriger-Kozłowska.
– W Projekcie Pabianice zawsze stawiamy na rozwój i postęp, ale dziś chcielibyśmy przypomnieć o przeszłości i odnieść się do niej. Warto pamiętać o historii Pabianic i młodych mieszkańcach, przypomnieć im o tym, co działo się w naszym mieście ponad sto lat temu. Chcemy wykorzystać do tego inicjatywę uchwałodawczą – rozpoczął Tomasz Morzyszek.
Temat godnego upamiętnienia pabianickich włókniarek podjęła Marta Woźniak, zaznaczając, że warunkiem rozwoju jest znajomość historii międzynarodowej, krajowej i lokalnej. Rozkwit Pabianic sięga XIX wieku. Przypomniała o rozwoju przemysłu włókienniczo-bawełnianego w Pabianicach w okresie między 1825 rokiem a wiekiem XX. Podkreśliła przede wszystkim rolę włókniarek, ich zaangażowania i pracę.
– Były one częścią tego miasta. I to właśnie włókniarki zasługują na upamiętnienie – podkreślała.

Zofia Kriger-Kozłowska poinformowała podczas konferencji o złożeniu przez komitet Projektu Pabianice prośby do prezydenta Grzegorza Mackiewicza o wyznaczenie terminu spotkania. Jego celem będzie ustalenie lokalizacji, której patronkami staną się właśnie pabianickie włókniarki.
– Stowarzyszenie Projekt Pabianice powołało komitet inicjatywy uchwałodawczej, którego zadaniem jest uhonorowanie pabianickich włókniarek. Naszym następnym krokiem będzie zbieranie podpisów pod uchwałą – prezentowała przyszłe działania Projektu Pabianice Zofia Kriger-Kozłowska.
– Chcemy wskazywać to, co jest dobre lokalnie. Zacznijmy od faktu, że mieszkańcy – księgarze, przedsiębiorcy, nauczyciele, a także całe rzesze ludzi mieszkających w Pabianicach – powinni zgłaszać i formułować potrzeby naszego miasta. Może się to dziać właśnie dzięki inicjatywom uchwałodawczym. Uhonorowanie włókniarek to właśnie jedna z tych inicjatyw – podkreślił Morzyszek.
Wnioski obejmują zgłoszenie trzech lokalizacji, w których można będzie uhonorować przedstawicielki pabianickiego przemysłu. To skwer sąsiadujący z Miejskim Ośrodkiem Kultury lub ulica na terenie byłych zakładów PAMOTEX. Trzecia z lokalizacji ogłoszona będzie po spotkaniu przedstawicieli Projektu Pabianice z prezydentem.
