8 marca w Zespole Szkół nr 1 świętowano Powiatowo-Gminny Dzień Kobiet połączony z obchodami 110-lecia szkoły oraz jubileuszami Bychlewianki i Orkiestry Dętej z Górki Pabianickiej.
Nim jednak rozpoczęła się część oficjalna, spotkanie otworzył… polonez w wykonaniu uczniów i uczennic z klas maturalnych „Mechanika”. Następnie taneczny „klimat” zmienił się, bo została odtańczona skoczna „Belgijka”.


Uroczystości prowadzili dyrektor ZS nr 1 Paweł Szałecki oraz Urszula Gąsiorowska-Żołądkowska, kierownik Gminnego Domu Kultury w Bychlewie.
Głos zabrał starosta Arkadiusz Jaksa: – Spotykamy się na jubileuszu dwóch bardzo znaczących dla nas stowarzyszeń Bychlewianki oraz Orkiestry Dętej, które są grupami nie tylko rozsławiającymi przez lata gminę, ale też będącymi dumą dla całego powiatu. Wszystko to także z okazji specjalnego dnia, jakim jest Dzień Kobiet. Myślę, że to spotkanie pokaże, jak pięknym elementem kultury w powiecie są te zespoły, jak są bliskie naszemu sercu. Będzie to też wspaniałe uczczenie 8 marca.


Dyrektor Paweł Szałecki skierował specjalne życzenia do kobiet zgromadzonych na widowni: – Życzę paniom wszystkiego najlepszego, samych słonecznych, pełnych uśmiechu dni.
Po czym uczniowie klas o profilu cukierniczym wręczyli paniom drobne upominki – specjalnie upieczone na tę okazję ciastka.
Wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek skierował podziękowania do dyrekcji Gminnego Domu Kultury oraz „Mechanika”, a także zwrócił się z symbolicznymi życzeniami z okazji Dnia Kobiet. Życzenia do wszystkich pań popłynęły też z ust posła Krzysztofa Habury.


W trakcie uroczystości na scenę wkroczyli tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Bychlewianka” – grupa młodzieżowa, reprezentacyjna oraz osób dorosłych. Odtańczyli radośnie i żywiołowo układy choreograficzne z regionu żywieckiego, spiskiego i łowickiego, a także czardasza. Występom towarzyszyły tradycyjne pieśni ludowe, takie jak np. „Gdybym to ja miała” czy „Już mi minęło szesnaście latek”.
Przyszedł też czas na „Rockowe Zadęcie”, czyli występ Orkiestry Dętej z Górki Pabianickiej pod batutą Roberta Kraski. Wraz z towarzyszeniem wokalu Julii Janaszewskiej wykonali utwory takie jak: „Czerwone jagody”, a nawet rockowe grupy Queen („We will rock you”, „Another one bites the dust”), a także specjalnie dla pań – w wykonaniu wokalisty Bartosza Bednarka – „Bo z dziewczynami” oraz „Pretty woman”. Wybrzmiały także „Jeszcze się tam żagiel bieli” w wykonaniu Aleksandry Bednarek czy „Takie Tango” w interpretacji Aleksandra Kraski.


Sobotnia uroczystość była także preludium do obchodów 110-lecia „Mechanika”. Dlatego nie mogło zabraknąć prezentacji dotyczącej historii szkoły i ukazania, jak zmieniła się ona na przestrzeni lat.
foto: UG









