Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach była organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Obojowo-Fagotowego dla Młodych Wykonawców.
Ogólnopolski Konkurs Obojowo-Fagotowy ma długą tradycję. W minionych latach funkcjonował jako konkurs regionalny, który zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Od dwóch lat poszerza zasięg na całą Polskę, co daje możliwość rozwoju jeszcze większej liczbie młodych artystów, a także promuje naszą szkołę i miasto.

W słoneczny weekend, 15 i 16 marca, do Pabianic zjechała blisko setka oboistów i fagocistów – uczniów szkół muzycznych z całej Polski: od Szczecina po Rzeszów i od Białegostoku po Wrocław. Młodych muzyków oceniało konkursowe jury w składzie: przewodnicząca dr hab. Agata Piotrowska–Bartoszek (prof. Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka), prof. dr hab. Krzysztof Kamiński (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i Filharmonia Łódzka), dr Lorena Mac (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach), mgr Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski (Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Płocku), sekretarz mgr Grzegorz Głaszcz (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Pabianicach).
Jurorzy wysłuchali blisko 100 wykonań solowych i kameralnych. Przesłuchaniom towarzyszyła bardzo życzliwa atmosfera szlachetnej rywalizacji; była okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i wspólnego muzykowania.

– Zarówno jurorzy, jak i goście, chwalili bardzo wysoki poziom organizacji imprezy, która przy tej ilości uczestników była prawdziwym logistycznym wyzwaniem. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Muzeum Miasta Pabianic za gościnne udostępnienie wnętrz na potrzeby wydarzeń towarzyszących w panelu artystyczno-naukowym – mówi dyrektor szkoły Beata Kępińska.
Komisja bardzo wysoko oceniła poziom wykonań i podkreśliła, że rośnie on z edycji na edycję. Wyrazem tego jest ogromna ilość przyznanych nagród: 2 Grand Prix (Tymon Bitkowski – obój, OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie i Anna Julia Głowińska – fagot z SSM I st. w Tarnowie Podgórnym), 11 pierwszych, 10 drugich, 18 trzecich, 22 wyróżnienia oraz liczne nagrody pozaregulaminowe.

Młodzi wykonawcy z pabianickiej szkoły muzycznej również znaleźli się w gronie nagrodzonych. W kategorii obojów wyróżnienie zdobyli uczniowie Natalii Kok: Hanna Antoniak z najmłodszej grupy wykonawców oraz zespół kameralny: Lena Masłowska i Tymoteusz Przewoźny. W kategorii fagotów tryumfy święciły uczennice Michała Łabeckiego: Emilia Bartłomiejczyk – I nagroda w swojej grupie, Nadia Bartkiewicz – wyróżnienie.
Zmaganiom konkursowym towarzyszyła wystawa instrumentów i akcesoriów muzycznych oraz panel artystyczno-naukowy: koncert Tria Andare i wykład jurora Dawida Daszkiewicza-Dąbrowskiego dotyczący najnowszych trendów w budowie instrumentów przeznaczonych do nauki dla najmłodszych dzieci.

foto: PSM
Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli: JM Rektor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Starosta Pabianicki Arkadiusz Jaksa oraz Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz. Patronem medialnym była redakcja Nowego Życia Pabianic.