• Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach była organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Obojowo-Fagotowego dla Młodych Wykonawców.

    Ogólnopolski Konkurs Obojowo-Fagotowy ma długą tradycję. W minionych latach funkcjonował jako  konkurs regionalny, który zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Od dwóch lat poszerza zasięg na całą Polskę, co daje możliwość rozwoju jeszcze większej liczbie młodych artystów, a także promuje naszą szkołę i miasto.

    W słoneczny weekend, 15 i 16 marca, do Pabianic zjechała blisko setka oboistów i fagocistów – uczniów szkół muzycznych z całej Polski: od Szczecina po Rzeszów i od Białegostoku po Wrocław. Młodych muzyków oceniało konkursowe jury w składzie: przewodnicząca dr hab. Agata PiotrowskaBartoszek (prof. Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka), prof. dr hab. Krzysztof Kamiński (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i Filharmonia Łódzka), dr Lorena Mac (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach), mgr Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski (Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Płocku), sekretarz mgr Grzegorz Głaszcz (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Pabianicach).

    Jurorzy wysłuchali blisko 100 wykonań solowych i kameralnych. Przesłuchaniom towarzyszyła bardzo życzliwa atmosfera szlachetnej rywalizacji; była okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i wspólnego muzykowania.

    – Zarówno jurorzy, jak i goście, chwalili bardzo wysoki poziom organizacji imprezy, która przy tej ilości uczestników była prawdziwym logistycznym wyzwaniem. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Muzeum Miasta Pabianic za gościnne udostępnienie wnętrz na potrzeby wydarzeń towarzyszących w panelu artystyczno-naukowym – mówi dyrektor szkoły Beata Kępińska.

    Komisja bardzo wysoko oceniła poziom wykonań i podkreśliła, że rośnie on z edycji na edycję. Wyrazem tego jest ogromna ilość przyznanych nagród: 2 Grand Prix (Tymon Bitkowski – obój, OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie i Anna Julia Głowińska – fagot z SSM I st. w Tarnowie Podgórnym), 11 pierwszych, 10 drugich, 18 trzecich, 22 wyróżnienia oraz liczne nagrody pozaregulaminowe.

    Młodzi wykonawcy z pabianickiej szkoły muzycznej również znaleźli się w gronie nagrodzonych. W kategorii obojów wyróżnienie zdobyli uczniowie Natalii Kok: Hanna Antoniak z najmłodszej grupy wykonawców oraz zespół kameralny: Lena Masłowska i Tymoteusz Przewoźny. W kategorii fagotów tryumfy święciły uczennice Michała Łabeckiego: Emilia Bartłomiejczyk – I nagroda w swojej grupie, Nadia Bartkiewicz – wyróżnienie. 

    Zmaganiom konkursowym towarzyszyła wystawa instrumentów i akcesoriów muzycznych oraz panel artystyczno-naukowy: koncert Tria Andare i wykład jurora Dawida Daszkiewicza-Dąbrowskiego dotyczący  najnowszych trendów w budowie instrumentów przeznaczonych do nauki dla najmłodszych dzieci.

    foto: PSM

    Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli: JM Rektor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Starosta Pabianicki Arkadiusz Jaksa oraz Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz. Patronem medialnym była redakcja Nowego Życia Pabianic.

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds