Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowań ulicy Grota Roweckiego z ulicą Bugaj i Nawrockiego. Chodzi o połączenie dróg rowerowych.
– Dzisiaj chcemy przedstawić inwestycję, która nie jest w swojej skali wielka, ale jest bardzo oczekiwana. To inwestycja, która spaja układ dróg rowerowych w ciągłą sieć, tak jak oczekują tego rowerzyści – rozpoczął środową konferencję prasową starosta Arkadiusz Jaksa.

Prace na skrzyżowaniu Grota Roweckiego z Nawrockiego obejmują:
- przebudowę istniejącego chodnika i budowę odcinka drogi dla rowerów po południowej stronie Grota Roweckiego na odcinku od końca istniejącej drogi przy zjeździe na rynek do skrzyżowania z ulicą Nawrockiego
- przeniesienie wiaty przystanku autobusowego w pobliże zatoki autobusowej
- przebudowę istniejącego chodnika i wykonania dowiązania drogi dla rowerów do przejazdu po zachodniej stronie skrzyżowania z ulicą Nawrockiego po stronie północnej Grota Roweckiego
- przebudowę istniejącego chodnika oraz wykonanie dowiązania drogi dla rowerów do przejazdu dla po wschodniej stronie skrzyżowania z Nawrockiego po stronie południowej Grota Roweckiego oraz przejazdu dla rowerów w Nawrockiego w skrzyżowaniu z Grota Roweckiego
Prace na skrzyżowaniu Grota Roweckiego z ulicą Bugaj:
- przebudowa istniejącego chodnika i wykonanie dowiązań dróg dla rowerów do przejazdu po wschodniej stronie skrzyżowania z ulicą Bugaj po obu stronach Grota Roweckiego.

– Każdy przejazd przez bardzo ruchliwą Grota Roweckiego jest niebezpieczny dla rowerzystów – podkreślał starosta. – Inwestycja ta przebuduje nam całkowicie układ komunikacyjny w tym miejscu. W efekcie uzyskamy ciągłość dróg rowerowych w obrębie Grota Roweckiego i Nawrockiego.
Całość inwestycji kosztować będzie 254 tys. zł i pokryta zostanie z budżetu powiatu pabianickiego.
– Dzięki tym rozwiązaniom zwiększamy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ścieżki rowerowe oddzielają rowerzystów od ruchu samochodowego, co znacznie zmniejsza ryzyko wypadków i kolizji – podsumowuje starosta Arkadiusz Jaksa. – Zależy nam na promowaniu zdrowego trybu życia poprzez ułatwianie korzystania z rowerów jako środka transportu, co sprzyja aktywności fizycznej i poprawia zdrowie mieszkańców. Połączenie dróg rowerowych zachęca do jazdy na rowerze. Umożliwia łatwiejszy i szybszy dostęp do różnych miejsc w mieście, zmniejsza natężenie ruchu samochodowego, co znacząco redukuje emisję spalin i zanieczyszczenie powietrza.
Termin wykonania prac to maksymalnie 7 lipca.


