W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej zachęcano do udziału w ekologicznej akcji naszego miasta, firmy InPost i fundacji Odzyskaj Środowisko.
– W erze konsumpcjonizmu dla dbania o środowisko bardzo ważne jest, by produkty, które kupujemy, jak najdłużej nam służyły. Wiemy, że zmienia się moda, że często kupujemy pod wpływem chwili, a potem te rzeczy zalegają u nas w domu i trafiają do śmietnika. Chcemy to zmienić, więc z firmą InPost i fundacją Odzyskaj Środowisko podpisaliśmy deklarację, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Bardzo byśmy chcieli, by wszystkie rzeczy, które nadają się jeszcze do użytku, a z jakichś powodów już się nam nie przydadzą, podlegały EKOzwrotom – zaczął spotkanie prezydent Grzegorz Mackiewicz.
Jako druga głos zabrała naczelnik wydziału środowiska Urzędu Miejskiego.
– Chcielibyśmy zachęcić państwa do wzięcia udziału w tej akcji. Jest o tyle fajna, że promuje gospodarowanie odpadami w taki sposób, aby tych odpadów było mniej. Wzorem lat ubiegłych będziemy organizować jeszcze inne akcje, w których pokażemy, że nie wszystko jest odpadem, że to, co dla nas jest już nieużyteczne, może przydać się komuś innemu – mówiła naczelnik Agnieszka Pietrowska.

Jak zrobić EKOzwrot wytłumaczyła przedstawicielka fundacji Odzyskaj Środowisko.
– Cieszę się, że Pabianice podpisały trójstronną deklarację o EKOzwrotach z fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą InPost. EKOzwrot to bezpłatna usługa dla mieszkańców, która ma na celu wydłużyć cykl życia produktu. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, mniej ingerujemy w bioróżnorodność, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych oraz ślad węglowy i wodny – mówiła dr Kinga Rodkiewicz z fundacji Odzyskaj Środowisko.
Na przykład telefon komórkowy to ślad wodny w wysokości 12 tysięcy litrów, a laptop – aż 190.
EKOzwrot jest bardzo prosty. Niepotrzebne rzeczy (książki, ubrania, artykuły dziecięce, elektronika, obuwie) zapakuj szczelnie do dowolnego opakowania (karton, pudełko, reklamówka). Wejdź w aplikację InPost/EKOzwroty i kliknij „nowa przesyłka”, a potem „zwróć” i „nadaj rzeczom drugie życie – oddaj do fundacji”. Następnie wybieramy rozmiar paczki (mała, średnia, duża), kategorię wysyłanych przedmiotów (taką, jakich rzeczy w paczce mamy najwięcej), akceptujemy regulamin i przechodzimy dalej. Podajemy imię i nazwisko oraz adres e-mail, akceptujemy regulamin i robimy EKOzwrot. Później otwieramy skrytkę, wkładamy paczkę, zamykamy drzwiczki i gotowe! Procedura jest niemal identyczna, jak przy nadawaniu lub zwracaniu paczek w aplikacji InPost.
Przedmioty trafiają do fundacji Odzyskaj Środowisko, w której dzielone są na trzy kategorie:
- przedmioty, które nie wymagają ingerencji serwisu i mogą być od razu przywrócone na rynek
- takie, które wymagają ingerencji serwisu i naprawy
- takie, które poddawane są procesowi recyklingu
Część rzeczy, które przekażą mieszkańcy Pabianic, wróci do miasta w postaci akcji charytatywnej pn. „EKOdary”. To cykliczna akcja fundacji Odzyskaj Środowisko.
– Wspólnie z panem prezydentem i panią naczelnik wytypujemy instytucje miejskie, które potrzebują pomocy. Zapytamy, czego taka instytucja potrzebuje, by następnie z taką celowaną pomocą przyjechać – podsumowała przedstawicielka fundacji.
foto: red.

