• 49-letnia mieszkanka powiatu pabianickiego straciła ponad 90 tysięcy złotych. Kobieta padła ofiarą internetowych oszustów.

    Zgłaszająca przyznała, że 28 stycznia na jednej ze stron internetowych znalazła ogłoszenie o możliwości zarobienia pieniędzy na giełdzie. Wypełniła tam formularz, podając swoje dane osobowe oraz numer rachunku bankowego. Niedługo po tym zadzwonił do niej mężczyzna, który miał charakterystyczny wschodni akcent.

    Podczas rozmowy kobieta zadeklarowała konkretną ilość pieniędzy, którą chciałaby zainwestować w ropę naftową. Po przekazaniu numeru karty debetowej została obciążona wymienioną wcześniej kwotą. W dalszej kolejności 49-latka podała swój adres mailowy, na który otrzymała link. Otwierając go zalogowała się i zainstalowała na telefonie aplikację, poprzez którą kupowała różne produkty, a następnie je sprzedawała. W pewnym momencie źle zainwestowała i straciła pieniądze, ale udzielono jej kredytu i mogła grać dalej. Płaciła z własnych środków oraz z tego, co pożyczyła od znajomych. Cały czas była w kontakcie z konsultantką, która pisała do niej za pośrednictwem WhatsAppa. Ta kobieta również posiadała wschodni akcent. Nieuczciwa rozmówczyni poleciła jej zainstalować aplikację TeamViwer, a za jej pośrednictwem zrobiła pabianiczance zdjęcie twarzy i prawa jazdy, które były niezbędne do złożenia rachunku na Malcie. Pokrzywdzona przyznała, że nigdy wcześniej nie grała na giełdzie i nie inwestowała żadnych środków – opowiada podkom. Agnieszka Jachimek.

    Policja podkreśla: oszustwa inwestycyjne są jednym z najczęściej występujących ataków wymierzonych w nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego. Cyberprzestępcy w swoich działaniach wykorzystują fałszywe serwisy internetowe, które rzekomo usprawniają proces inwestowania. Chcąc przyciągnąć uwagę użytkowników, oferują zazwyczaj bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy. Z tego typu ogłoszeniami użytkownicy mogą spotkać się w mediach społecznościowych i różnych portalach internetowych. Przestępcy, chcąc zachęcić jak najwięcej osób, oferują dość pokaźne zyski w bardzo krótkim czasie. W rzeczywistości takie okazje się nie zdarzają. Zaniepokoić powinna chęć udzielenia nam pomocy przez rzekomych pośredników finansowych.

    Ponadto oszuści bardzo często w treści ogłoszenia zamieszczają informację o tym, że oferta jest ograniczona czasowo. Próbują wpłynąć na swoje ofiary poprzez zachęcenie do szybkiego działania. Cyberprzestępcy stwarzają poczucie zagrożenia aby wywołać impulsywne działanie swoich ofiar. Chcąc nakłonić użytkowników do skorzystania z takiej oferty, próbują przedstawić informację w jak najbardziej wiarygodny sposób, często poprzez wykorzystanie wizerunku bardzo znanych osób.

    Można również spotkać się z sytuacją, w której cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Każda wyjątkowa i atrakcyjna oferta mająca gwarantować duży i szybki zysk powinna obudzić naszą czujność. Warto wówczas sprawdzić w Komisji Nadzoru Finansowego czy faktycznie istnieje taki podmiot oferujący pośrednictwo w inwestycji. W przeciwnym razie może narazić się na stratę oszczędności życia.

    źródło: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds