5 lat temu, 31 marca 2020r., zmarł profesor Jan Berner. Ceniony lekarz, chirurg, Honorowy Obywatel Miasta Pabianic, prezydent miasta.
Urodził się 2 marca 1932 roku w Pabianicach w patriotycznej rodzinie zajmującej się tkactwem i budownictwem. Ojciec Stefan i matka Aleksandra, z domu Dawidziak, od najmłodszych lat przekazywali synowi przykładną miłość, solidność w pracy, uczyli patriotyzmu. Ojciec, uczestnik wojen 1918 i 1920, w 1939 roku powołany do wojska w Łodzi przeszedł obóz jeniecki i roboty przymusowe w Niemczech. Po wypadku wrócił do kraju jako inwalida. Był aresztowany za działalność w Armii Krajowej (pseudonim „Huzar”) i przynależność do organizacji Wolność i Niezawisłość. Jan w czasie okupacji – w ramach obowiązkowej pracy dzieci polskich – pracował w zakładzie fryzjerskim Latuszkiewicza. Miał wtedy lat 12.
Szkołę podstawową ukończył w 1944 roku na kompletach w ramach Tajnego Nauczania. W latach 1944-50 Jan, pseud. „Zuch”, tak jak ojciec, został łącznikiem AK/WiN.
Zafascynowany sportem od 1947 roku był członkiem Polskiego Związku Motorowego, w PTC uprawiał wyczynowo sport motorowy, został kilkakrotnym mistrzem okręgu łódzkiego, brał udział w rajdach międzynarodowych, zdobywając ok. 50 medali. Po likwidacji działalności PTC (1949) przeszedł do MRKS „Włókniarz”. Równolegle uczęszczał do Szkoły Muzycznej, w której pod kierunkiem prof. Kemphnera uczył się gry na skrzypcach. Ukończył kurs szybowcowy I i II stopnia, będąc od 1953 roku członkiem Aeroklubu Łódzkiego.
Po zdaniu matury w 1950 roku w Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi został studentem AM w Łodzi, a pięć lat później otrzymał dyplom lekarza. Podjął pracę w pabianickim szpitalu. Po odpowiednim szkoleniu otrzymał stopień kapitana Wojska Polskiego, później majora.
W 1956 roku zawarł małżeństwo z Lidią Łaską, matematykiem i informatykiem, córką Romana i wnuczką Pawła, zesłańca i katorżnika. Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci: Marlena i Andrzej, którzy również zostali lekarzami.
Berner specjalizował się na oddziale chirurgii pod kierunkiem dr. M. Dobulewicza w Pabianicach. Pracował jako lekarz przemysłowy, rejonowy, sportowy, równolegle przyjmując w Miejskiej Poradni Chirurgicznej i w stacji pogotowia ratunkowego. W 1962 otrzymał stypendium Ministra Zdrowia w zakresie chirurgii w III Klinice Chirurgicznej AM w Łodzi. W 1965 obronił pracę doktorską i uzyskał II stopień specjalizacji w chirurgii ogólnej. Od roku 1978 był kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i kierownikiem Katedry Onkologii AM w Łodzi, aż do przejścia na emeryturę w 2002 roku. W latach 1981-87 przez dwie kadencje pełnił obowiązki dziekana Wydziału Lekarskiego AM w Łodzi, a zarazem członka Senatu AM w Łodzi. Przez dwa lata (1988-90) był dyrektorem Polskiego Zespołu Medycznego w szpitalach Libii. Tu był wiceprzewodniczącym Regionalnej Komisji Wyborczej do Sejmu RP.
Po powrocie do kraju został wybrany rektorem AM na lata 1990-93 i dalej na drugą kadencję w 1994-97. Do 2002 pełnił funkcję członka Rady Wydziału Lekarskiego oraz Senatu AM w Łodzi, w tym od 1992 jako profesor zwyczajny. W latach 1993-95 był członkiem Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie Rzeczypospolitej.
Prof. dr hab. Jan Berner był członkiem: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, European Organisation for Research and Treatment of Cancer, International College of Surgeons, Europejskiego i Światowego Towarzystwa Chirurgów Onkologów. W 1999 roku został wybrany „Pabianiczaninem Roku”. W tym samym roku nazwisko Profesora znalazło się w wydawnictwie International Who’s of Professional.
Wśród licznych odznaczeń należy wymienić: 1986 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1995 Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, 1996 Medal – Pro Ecclesia et Pontyfice wręczony przez papieża Jana Pawła II, 1997 Krzyż Wolność i Niezawisłość, 1998 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 1997 roku otrzymuje tytuł Doctora Honoris Causa Uniwersytetu im. Claude’a Bernarda w Lyonie.
Był członkiem ZHP, PZM, PCK, LOK, TPP, NSZZ „Solidarność”. Należał do Światowego Związku Żołnierzy AK. Był także Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Łódzkiego Towarzystwa Onkologicznego. Posiadał Honorową Odznakę Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Związku Motorowego.
Uchwałą Rady Miasta Pabianic z 19 kwietnia 2002 roku profesor otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianice. W tym samym roku został wybrany prezydentem miasta. Pozostał nim do 2006r. Podsumowanie swojej prezydentury zawarł w książce „Byłem prezydentem”. Zadedykował ją swoim najbliższym.
Jan Berner zmarł 31 marca 2020 roku. Miał 88 lat.