• Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. To bardzo ważny dzień, w którym propagowana jest wiedza na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

    Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Pojawiający się na plakatach globus świadczy o skali zjawiska. Pojawiają się również motyle symbolizujące indywidualność, wrażliwość, różnorodność i przeobrażanie się. I takie właśnie są osoby ze spektrum  – wyjątkowe, ciekawe, barwne i dążące do rozwoju.

    Autyzm to nie choroba, to neuronietypowość, co innymi słowy oznacza, że mózg inaczej przetwarza docierające do niego informacje. Jedne są całkiem ignorowane, inne bardzo ważne. Osoby w spektrum mają trudności w rozumieniu, nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich, silnie  przywiązują się do rutyny oraz prezentują niechęć do zmian, jednocześnie wykazują wąskie, specyficzne zainteresowania.

    W Pabianicach jest takie miejsce, do którego każdego dnia przychodzą wyjątkowe przedszkolaki. To Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Planeta Integracji dedykowany dzieciom, u których zdiagnozowano autyzm. Tu z szacunkiem i zrozumieniem specjalnych potrzeb terapeuci podążają za dziećmi, a także są wsparciem dla rodziców.

    Najważniejsze bowiem jest stworzenie przyjaznego środowiska, w którym dziecko z autyzmem poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

    foto: Punkt

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds