• Niecodzienne Kobiety Dnia Codziennego zaprezentowały się w sali widowiskowej MOK-u na szóstym już spotkaniu z cykluJestem kobietą.

    Tegoroczna edycja 4 kwietnia rozpoczęła się tanecznym wejściem w rytm ścieżki dźwiękowej z filmu o Jamesie Bondzie. Na scenie pojawiło się liczne grono kobiet w układzie choreograficznym, a wśród nich prowadzące wydarzenie Adriana Jabłońska i Joanna Urbaniak-Woźniak.

    Projekt powstał w 2019 roku z myślą o kobietach, które w codzienności zapominają o tym, że wyjątkowe, niepowtarzalne i piękne. Doświadczane przez różne sytuacje życiowe, przez los, choroby ciała czy też duszy zapominały o tym, że powinny spojrzeć w głąb siebie, posłuchać siebie. Gdy spada poczucie własnej wartości, jest to czymś spowodowane i wiąże się najczęściej z osobami, które tuż obok nich. Choć projekt jest kierowany do kobiet, to pragnę też podziękować wszystkim mężczyznom, którzy wspierają panie w takich działaniach – mówiła na wstępie pomysłodawczyni projektu Adriana Jabłońska.

    I faktycznie nie zabrakło w trakcie spotkania artystycznej obecności pabianickiego „Bonda”. Na scenie pojawiał się wokalista Franciszek Gryglewski, jak zwykle oczarowując publiczność. Artystycznej całości dopełniały występy wokalne pań. Pojawiły się Aleksandra Skonieczna, która wykonała utwory znane z filmów o agencie 007: „Tomorrow Never Dies” i czy też „Golden Eye”, oraz Agnieszka Włodarek śpiewająca „Skyfall”. Część artystyczną uświetnili także tancerze – mistrzowie świata w stylu jumpstyle oraz kobiety w różnym wieku w zaskakujących układach choreograficznych. Główne bohaterki wieczoru zaś zaprezentowały pokaz mody w rytm przebojów z filmów o Jamesie Bondzie: „View of the Kill” Duran Duran, „Die Another Day” Madonny, „The Living Daylights” A-ha oraz „The World Is Not Enough” Garbage w opracowaniu muzycznym Mariusza Bartosika.

    Bardzo ważną częścią tego spotkania były panele dyskusyjne poruszające istotne i trudne tematy. Psycholożka Alicja Rasmus i policjantka Katarzyna Staśkowska w rozmowie prowadzonej przez Adrianę Jabłońską oraz Joannę Urbaniak-Woźniak poruszały m.in. tematy różnego rodzaju przemocy, przede wszystkim emocjonalnej, takiej kiedy boimy się prosić o pomoc. Opowiedziały o tym, w jaki sposób reagować i do kogo o tę pomoc się zwracać, a przede wszystkim przełamywać lęk.

    Z doświadczenia wiemy, że to niekoniecznie osoba doznająca przemocy przychodzi zgłosić takie sytuacje na policję czy do ośrodków pomocy społecznej. Częściej to osoby postronne lub ktoś z rodziny, kto wypowie się w imieniu ofiary przemocy  – mówiły prelegentki.

    Podkreślały, by brać pod uwagę „niewidoczne” skutki przemocy psychicznej, przede wszystkim uczucia, myśli ofiar. Mówiły też o tym, jak ważna jest rozmowa z tymi, którzy tej przemocy doświadczają, a także po prostu obecność tych, którzy wysłuchają ofiar. 

    foto: red.

    PS. Projekt autorstwa Adriany Jabłońskiej, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, skierowany jest do Niecodziennych Kobiet Dnia Codziennego od 18 do 102 lat. Ma na celu wspieranie  i aktywizowanie kobiet, wzmocnienie poczucia własnej wartości u pań w każdym wieku, bez względu na rozmiar, wzrost, doświadczenia życiowe. To pełna metamorfoza, ta zewnętrzna i wewnętrzna, aby wydobyć piękno każdej kobiety.

    Udostępnij

    Dodaj komentarz

    This will close in 0 seconds