Choć jej wygląd i znaczenie są ściśle związane z historią miasta, budzi kontrowersje, gdy pojawia się na ulicach…
Na słupach przy ulicy Zamkowej zamontowano flagi państwowe i miejskie. To w związku z obchodzonymi w pierwszych dniach maja świętami narodowymi. Choć sytuacja powtarza się regularnie przy kolejnych okazjach i uroczystościach, pojawienie się w przestrzeni publicznej flagi pabianickiej wciąż budzi kontrowersje…

Flaga naszego miasta składa się z dwóch poziomych pasów o jednakowej szerokości: górnego w kolorze żółtym i dolnego w kolorze niebieskim. Barwy te mają swoje źródło w herbie miasta, który wywodzi się z kolei z herbu kapituły krakowskiej zwanego „Aaron”. Herb ten przedstawia trzy złote korony na błękitnym tle w układzie 2:1. Jako że kapituła przez wiele wieków była właścicielem Pabianic, przyjęcie tego symbolu pokazywało przynależność do tej instytucji kościelnej.
Flaga Pabianic w obecnej formie została oficjalnie przyjęta uchwałą Rady Miejskiej w lutym 2012 roku. Wcześniej miała jaśniejsze i mniej wyraziste barwy, jednak decyzją władz postanowiono ujednolicić symbolikę miejską, dostosowując kolory flagi do barw herbu.
W ostatnich latach pabianicka flaga stała się przedmiotem nieporozumień i kontrowersji, zwłaszcza podczas jej wywieszania z okazji świąt narodowych obok flagi państwowej. Ze względu na kolory nasza flaga bywa mylona z ukraińską. Takie pomyłki prowadzą do oburzenia części mieszkańców i przejezdnych, którzy błędnie interpretują obecność flagi w takich barwach jako wyraz politycznego stanowiska, solidarności z Ukrainą i przywilejów dla uchodźców. A to przez niektórych odbierane jest negatywnie. Nasza redakcja niejednokrotnie odbierała telefony i maile od zdenerwowanych obserwatorów…

Podobna sytuacja miała miejsce w podwarszawskim Józefowie, gdzie mieszkańcy także zgłaszali zastrzeżenia, w tym przypadku co do wywieszania jednej, czterokolorowej flagi interpretowanej jako połączenie flagi polskiej i ukraińskiej. Urzędnicy musieli tłumaczyć, że flaga nie ma nic wspólnego z naszym wschodnim sąsiadem, a jest po prostu symbolem miasta. Kolory biały i czerwony to oczywiście barwy narodowe, niebieski to ujście Świdra do Wisły, a żółty – piaszczyste tereny Józefowa.
Choć flagi Pabianic i Ukrainy mają takie same kolory, trzeba pamiętać, że różni je układ. Na górze flagi ukraińskiej znajduje się kolor niebieski symbolizujący niebo, na dole zaś żółty (pola pszenicy). To odwrotnie niż na naszej pabianickiej fladze.
Władze miasta stoją najwyraźniej przed wyzwaniem doedukowania mieszkańców i gości Pabianic o historii i symbolice flagi, by uniknąć dalszych nieporozumień. Tym tekstem dokładamy do tego cegiełkę…
foto: red.