• 15 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencjaZostań moim rodzicem zastępczymdodaj mi skrzydeł” zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pod patronatem starosty Arkadiusza Jaksy. 

     -Bardzo się cieszę, że możemy się tu dziś spotkać i porozmawiać o temacie, który jest dla nas wszystkich bardzo istotny. Jest to opieka nad dziećmi. Bez niej, bez jej zapewnienia nie zasługujemy na miano społeczeństwa – rozpoczął starosta Arkadiusz Jaksa. – Spotkaliśmy się na konferencji o pieczy zastępczej, bardzo dobrej idei, która dla dzieci, które z jakichś przyczyn jej wymagają, których rodziny biologiczne wykazują dysfunkcje, była pozainstytucjonalna. Ta doskonała myśl napotyka też, niestety, problemy w realizacji. Z jednej strony mamy dzieci, które wymagają stałej lub przejściowej pomocy, a z drugiej potrzebujemy rodzin zastępczych. Trudno jednak jest nią zostać. Jak wspaniałym trzeba być człowiekiem, żeby podjąć się opieki nad takim dzieckiem. Pamiętajmy też, że ideą tego systemu jest to, że dziecko powinno do tej rodziny trafić, ale też z niej wyjść. Musimy oddać całych siebie, swoje serca i emocje z perspektywą, że dziecko pójdzie dalej lub wróci do swojej rodziny biologicznej. Żądamy od tych, którzy podejmują się opieki, ogromnego daru serca, oddania całego siebie. Na styku tych wymagań powstaje luka, z którą spotykamy się na co dzień, to potrzeba, którą, mimo pięknych ideałów, trudno zaspokoić. Ta konferencja powinna nam przybliżyć wartość pieczy zastępczej i pomóc poszukać odpowiedzi, jak można sprawić, by łatwiej było zdecydować się na zostanie rodziną zastępczą. Liczę na to, że po konferencji odpowiemy sobie na pytania: jakie przeszkody? w jaką stronę należy iść? Nie możemy patrzeć na rodzinę zastępczą, jak na mały dom dziecka. Musimy patrzeć na nią z większą dozą zaufania…

    W trakcie konferencji poruszane były bardzo istotne tematy prezentowane przez specjalistów. Pierwsza prelegentka, Monika Kowalska, pracownik socjalny PCPR-u, trener PRIDE, mówiła o pieczy zastępczej w powiecie oraz o jej blaskach i cieniach. Przedstawiła statystyki z 2023 roku – byliśmy wtedy jako powiat na 4. miejscu pod względem liczby rodzin zastępczych. Na koniec 2024 roku w naszym województwie były 142 takie rodziny.

    Kolejną prelegentką byłą doktor nauk humanistycznych Monika Mularska-Kucharek (terapeutka,  socjolog, wykładowca akademicki). Wygłosiła prelekcję pod tytułem „Siła rodzicielstwa – jak dodawać dzieciom skrzydeł”. Zwracała uwagę na słowa, które kierujemy do najmłodszych. A chcąc dodać im  skrzydeł, czasem warto po prostu akceptować ich takich, jakimi są.

    O „Problemach prawa rodzinnego w kontekście rodzicielstwa zastępczego” mówiła Joanna Hetman-Krajewska, prawniczka specjalizująca się w prawie rodzinnym i autorskim. Szczególną uwagę skierowała na problem alimentacji oraz kontaktów dzieci z rodziną biologiczną, których narzędziem są mediacje. Prawniczka interesuje się ponadto jogą, dlatego jej kolejne wystąpienie dotyczyło „Sztuki dobrego życia, czyli jak w prosty sposób zadbać o swój dobrostan i puścić napięcia”. Autorka książki „Jak dobrze żyć. Poradnik dojrzałej kobiecości” mówiła o dobrym, radykalnym wybaczaniu, o źródłach dobrej energii oraz ruchu. Słuchacze zostali także wtajemniczeni w „mikro-jogę” i mogli przećwiczyć pracę z własnym oddechem. 

    Miłym akcentem konferencji były występy młodych podopiecznych placówki i rodzin zastępczych. Oprócz pokazów tanecznych i wokalnych młodzieży z Porszewic zaprezentowana została piosenka „Lament” Michała Ladera oraz teledysk do utworu „Nastoletni czas” Alexa Wolnickiego, występującego pod pseudonimem „Alexior”.

    Na koniec szczególne wyrazy wdzięczności powędrowały do pracowników PCPR w Pabianicach.

    foto: red.

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds