• Muzeum Miasta Pabianic wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Łodzi zapraszają na rocznicowe uroczystości.

    W tym roku mija 80. rocznica rozbicia aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pabianicach (10 czerwca 1945r.). Z tej okazji – tuż po miejskich uroczystościach przed tablicą przy Gdańskiej 6 (godz. 10.00 złożenie wiązanek kwiatów przed pamiątkową tablicą) – 10 czerwca o godzinie 11.00 w Muzeum Miasta Pabianic odbędzie się spotkanie. Zaplanowano otwarcie wystawy „1945: walka NIEskończona. Region łódzki” połączone z prezentacją wznowienia książki „Przeciw dwóm wrogom” Aleksandra Arkuszyńskiego „Maja”.

    „Nasza akcja w 1945 roku trwała kwadrans. Ubeków rozbroiliśmy, zamknęliśmy w celach, klucze schowaliśmy do kieszeni. Rozkazałem chłopakom zabrać z wartowni pepesze, karabiny, dwa rowery, mundury i buty z cholewami. Uwolnionych akowców wsadziliśmy na ciężarówkę i już nas w Pabianicach nie było” – w tych prostych słowach o brawurowym ataku na więzienie opowiadał kapitan Aleksander Arkuszyński „Maj”, żołnierz wyjątkowej odwagi, partyzant, kawaler Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

    W muzeum wysłuchamy też prelekcji dr. Tomasza Toborka z IPN-u w Łodzi „Żołnierze 25. Pułku Piechoty AK w realiach 1945 roku”.

    Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” prezentowana od 10 czerwca na placu przed kościołem św. Mateusza.

    Udostępnij

    This will close in 0 seconds