Sołtysi z całej Polski wystąpili z ważną inicjatywą skierowaną do ministra obrony narodowej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.
W petycji domagają się formalnego włączenia ich do krajowego systemu zarządzania kryzysowego. Celem jest zwiększenie efektywności działań w sytuacjach zagrożenia i poprawa współpracy z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne.
Do udziału w akcji zachęca Ewelina Cander, sołtyska Terenina, która przekonuje, że bezpieczeństwo mieszkańców zaczyna się na poziomie lokalnym.
– Zachęcam do wsparcia tej inicjatywy. To ważny temat – podkreśla Cander.
Dlaczego warto podpisać petycję?
- Bezpieczeństwo nas wszystkich – sołtysi są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają potrzeby swoich społeczności. Ich formalne zaangażowanie w system zarządzania kryzysowego pozwoli na szybsze i bardziej skuteczne działania w sytuacjach zagrożenia, takich jak klęski żywiołowe, awarie czy nagłe zagrożenia zdrowotne.
- Lepsza współpraca ze służbami – lepsza komunikacja i koordynacja z policją, strażą pożarną czy służbami ratunkowymi to większa skuteczność działań na rzecz bezpieczeństwa.
- Realny wpływ na decyzje – głos sołtysów w systemie zarządzania kryzysowego to szansa na uwzględnienie lokalnych uwarunkowań i potrzeb.
Jak można pomóc?
- Podpisz petycję online – zajmie Ci to tylko chwilę, a Twój głos może realnie wpłynąć na bezpieczeństwo lokalnych społeczności.
- Udostępnij informację dalej – im więcej osób się zaangażuje, tym większa szansa na sukces inicjatywy.
Podpisać może się każdy.




