• W sobotę, 30 sierpnia Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na Lewityn.

    Mamy dla Państwa interesującą propozycję wzięcia udziału w Rodzinnym Festynie Zdrowia organizowanym przez nasz Oddział. Zaczynamy już o godzinie 11.00 od akcji oddawania krwi. Ambulans z RCKiK przyjmie wszystkich zdrowych, mających ukończone 18 lat, którzy będą chcieli podzielić się swoją „cząstką życia” z 7-letnim Igorem chorym na białaczkę. Każdy krwiodawca zostanie uhonorowany specjalnym upominkiem.

    Od 13.00 „ruszamy” z Festynem (plac obok szkutni). Festyn będzie posiadał cztery strefy: strefę zbiórki krwi; strefę zdrowia, gdzie będzie można bezpłatnie zbadać sobie ciśnienie, poziom cukru we krwi, dermatoskopię, czyli badanie znamion pod kątem onkologicznym, przebadać się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a także sprawdzić przy pomocy specjalnych okularów, jak zachowuje się nasz organizm po spożyciu alkoholu. W strefie tej będą także pokazy ratowania życia. Strefę zabawy dla dzieci z malowaniem buziek, dmuchawcami, watą cukrową, popcornem, wystawą motocykli i pokazem sprzętu służb mundurowych – wszystkie atrakcje gratis! Ostatnią strefą będzie strefa konkursów, w tym: konkurs/turniej wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i maraton sportowy. Konkursy i maraton sportowy z nagrodami! Dla uczestników Festynu organizatorzy przewidzieli – smaczną niespodziankę!

    W konkursie wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu będą mogły startować dwuosobowe drużyny – zgłoszenia na e-maila niebieskakroplakrwi@onet.pl do 29 sierpnia (piątek) do godz. 20.00 lub na miejscu w sobotę. Skład drużyny mogą stanowić dwie osoby niepełnoletnie lub jedna osoba niepełnoletnia i jedna pełnoletnia. Preferujemy rodzinny skład drużyn, co nie znaczy, że w konkursie nie mogą startować osoby ze sobą niespokrewnione. Maraton sportowy natomiast będzie domeną czteroosobowych drużyn Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża z Pabianic i spoza.

    Dla wszystkich uczestników mamy przygotowane drobne upominki, a dla uczestników Turnieju Wiedzy o PCK i Maratonu Sportowego bardzo interesujące nagrody (puchary, smart bandy XIAOMI, apteczki samochodowe, ciśnieniomierze, okazjonalne kubki).

    Festyn Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża odbywa się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

    Serdecznie zapraszamy!

    Organizatorzy

    Oddział Rejonowy PCK w Pabianicach serdecznie zaprasza do udziału w konkursie wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Organizator przesłał nam zestaw pytań konkursowych. Oto one:

    1. W którym roku powstało PCK?

    2. W swoim działaniu PCK kieruje się zasadami prawa humanitarnego. Wskaż, która z załączonych zasad, jest prawdziwa?

    3. Który z wymienionych obszarów działania PCK jest wymieniony w Statucie PCK?

    4. Kto był pierwszym prezesem PCK?

    5. Co oznacza skrót PCK?

    6. W którym roku powołano PCK w Pabianicach?

    7. Kiedy obchodzony jest Dzień Czerwonego Krzyża?

    8. Jakiego koloru jest krzyż w logo PCK?

    9. Kto był pierwszym prezesem PCK w Pabianicach?

    10. Co w organizacji PCK oznacza skrót SIM?

    11. Jak nazywa się odpowiednik PCK w szkole?

    12. Kto może zostać krwiodawcą?

    13. Ile litrów krwi jest w ciele dorosłego człowieka?

    14. Będąc w jakim przedziale wiekowym można honorowo oddawać krew?

    15. Ile jednorazowo pobiera się krwi pełnej przy jej oddawaniu?

    16. Która z poniższych odpowiedzi jest oznaczeniem grupy krwi?

    17. Pod jaki numer alarmowy dzwonimy po pomoc w nagłych wypadkach?

    18. Czym przede wszystkim dezynfekujemy ranę?

    19. Co to jest defibrylator?

    20. Jak możemy ratować osobę, u której stwierdzono ustanie czynności życiowej w postaci braku oddechu?

    Odpowiedzi na pytania można znaleźć w Statucie PCK i w internecie.

    Udostępnij