• Przy obelisku na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Wyspiańskiego przedstawiciele lokalnych władz oddali dzisiaj (15 maja) hołd ofiarom wydarzeń z 1942 roku.

    16-18 maja 1942 roku – po dwóch latach od powstania – zlikwidowano getto w Pabianicach. W tragicznych okolicznościach Żydzi przeprowadzeni zostali ulicami Warszawską i Zamkową. Słabi i chorzy w trakcie tej drogi byli mordowani…

    U zbiegu Zamkowej i Wyspiańskiego, gdzie od kilku lat znajduje się głaz upamiętniający wygnanych z terenu getta Pabianiczan pochodzenia żydowskiego, zgromadzili się dzisiaj przedstawiciele władz miasta i powiatu. To właśnie tutaj, na dawnym stadionie Kruschender, niemieccy naziści przeprowadzili brutalną selekcję pabianickich Żydów. Tablica pamiątkowa przypomina o tysiącach osób wywiezionych do obozów zagłady i getta w Łodzi. Z ogromnej społeczności po wojnie do naszego miasta wróciło zaledwie 150 osób.

    foto: UM

    Udostępnij