• Edyta Koryzna została wybraną trenerką roku 2025 we flagowym konkursie Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przez lata związana była z Pabianicami.

    W czwartek (14 maja) w Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się uroczysta gala konkursu. Koryznę uhonorowano tytułem „Trenerka Roku” za osiągnięcia w pracy z zawodniczkami i zawodnikami w 2025.

    Edyta Koryzna w 1998 roku zaczęła grać w MTK Pabianice (dzisiejsze PTK), z którym zdobyła czterokrotnie wicemistrzostwo Polski. W 2000 roku, gdy reprezentowała pabianicki klub, wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Sidney. Później była asystentką, a następnie trenerką PTK Pabianice. W 2014 roku  kandydowała do pabianickiej Rady Miejskiej z ramienia PO.

    Na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego o trenerce 2025 roku czytamy: „Urodzona w Białymstoku polska koszykarka; Olimpijka (Sydney 2000); członkini reprezentacji Polski w koszykówce kobiet 5×5 (rozegrała z drużyną narodową 111 meczów); absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek  Wychowanie Fizyczne i  Zdrowotne); magister pedagogiki; zawodniczka wielu klubów profesjonalnej ligi basketu kobiet (min. Włókniarz Białystok, MTK Polfa Pabianice, Łódzki Klub Sportowy); trenerka koszykówki z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów na najwyższym poziomie. W swojej pracy skutecznie łączy zdobywaną latami umiejętność gry zespołowej z kunsztem nowoczesnego szkolenia i rolą liderki dwóch drużyn narodowych w koszykówce kobiet 3×3 (U23 oraz Seniorek).

    Jako trener główny doprowadziła zespoły narodowe do udziału w mistrzostwach świata i Europy oraz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Odpowiadała za proces selekcji, przygotowanie sportowe i mentalne, zarządzała kilku osobowym sztabem szkoleniowym i długofalowym programem rozwoju z wdrażaniem trendów taktycznych koszykówki 3×3 według standardów światowych.

    Do najważniejszych osiągnięć trenerskich Edyty Koryzny można zaliczyć historyczne sukcesy polskich koszykarek, w tym: srebrny medal mistrzostw świata 3×3 U-23 (Lublin 2022), 4. miejsce mistrzostw Europy seniorek (Wiedeń 2024), a także 4. miejsce mistrzostw świata seniorek (Ułan Bator 2025)”.

    Gratulujemy!

    foto: Szymon Sikora/PKOl

    Udostępnij